Drewniane altanki są urocze i praktyczne. Żeby jednak mogły służyć nam jak najdłużej, trzeba odpowiednio je zabezpieczyć. Potrzebne są do tego impregnaty oraz lakiery do drewna zewnętrzne. Można zastosować również lakierobejcę, lazurę lub specjalny olej.
Jakie są główne powody stosowania preparatów do zabezpieczania drewnianych altanek?
Drewno to niemal uniwersalny rodzaj budulca. Trzeba jednak pamiętać, że musimy zadbać o to, by nie ulegał zniszczeniu. Dotyczy to zwłaszcza gatunków miękkich, na przykład często używanej do stawiania altan sosny. Właśnie dlatego trzeba postarać się o właściwą ochronę drewna, stosując przeznaczone do tego preparaty. Ich zadaniem jest zapobieganie blaknięciu altany pod wpływem promieniowania UV. Mają również stanowić barierę dla powstawania grzybów i pleśni, które namnażają się zwłaszcza wówczas, gdy drewno ma kontakt z deszczem i wilgocią. Kolejna sprawa to zarysowania, ścierane czy uszkodzenia mechaniczne. Będą one na pewno znacznie rzadsze, jeśli altana zostanie pokryta lakierem czy lakierobejcą. Tego typu produkty tworzą poza tym warstwę, która utrudnia owadom drążenie korytarzy w drewnie. Warto pamiętać, że preparaty, które służą do ochrony drewna, mogą mieć również właściwości dekoracyjne.
Jakie preparaty służą do zabezpieczania drewnianych altanek?
Zanim wybierzemy produkt, którym pokryjemy naszą altankę, trzeba dowiedzieć się dokładnie jakie mamy możliwości.
Wiele osób decyduje się na lakiery. Ich dużą zaletą jest to, że aplikacja nie musi być zbyt często powtarzana. Tworzą odporną i trwałą powłokę, dzięki której drewno jest dobrze chronione przed zmiennymi warunkami pogodowymi oraz uszkodzeniami. Oczywiście musimy pamiętać o tym, żeby szukać w sklepie lakieru do drewna na zewnątrz. Warto również zaimpregnować altankę przed malowaniem, używając do tego środka, który wnika w samo drewno. Impregnaty mogą być bezbarwne lub kolorowe.
Jeśli zależy na tym, aby nadać altance jakiś ciekawy odcień, warto wziąć pod uwagę lakierobejcę. W tym przypadku również najlepiej zacząć od zastosowania impregnatu. Ewentualnie możemy użyć lazury, która jest połączeniem impregnatu i lakierobejcy.
Osoby, którym zależy na naturalnym wyglądzie drewna nie przepadają jednak za wyżej opisanymi rozwiązaniami. Za to chętnie wybierają oleje, które pielęgnują i chronią drewno, a jednocześnie nie wpływają za bardzo na jego wygląd. Trzeba jednak liczyć się z tym, że olej musi być regularnie nanoszony na drewno, czyli dbanie o jego dobry stan wymaga większych nakładów pracy, niż w przypadku wybrania lakieru.
Ciężko jest określić, która z metod zabezpieczania drewna jest najlepsza. Każda z nich ma pewne wady i zalety. Musimy więc sami zdecydować czy bardziej zależy nam na trwałej powłoce, którą dają lakiery do drewna zewnętrzne, czy może na naturalnym wyglądzie belek. Wówczas najprawdopodobniej zdecydujemy się jednak na systematyczne nanoszeniu oleju na drewno.