Nowoczesny olej do drewna zapewnia ochronę przed korozją fizyczną oraz biologiczną. Ponadto pełni on także funkcje dekoracyjne i nadaje się zarówno do konserwacji, jak i pielęgnacji drewnianych elementów na zewnątrz i wewnątrz budynków. Dzięki niemu drewniana podłoga pięknie prezentuje się przez długie lata. Dlaczego jeszcze warto wybrać ten sposób konserwacji podłogi?
Jakie są rodzaje olei do podłóg?
Oleje do podłóg można podzielić na nietwardniejące i twardniejące. Oleje nietwardniejące produkowane są na bazie naturalnych materiałów, do których zaliczane są oleje słonecznikowe, lniane oraz inne. Mogą one mieć w swoim składzie sole mineralne, które przyspieszają proces schnięcia oraz pigmenty barwiące. W produktach tych nie ma natomiast żywic i rozpuszczalników. Nietwardniejące oleje zapewniają nieznaczną ochronę przed ścieraniem i zabrudzeniami, dlatego polecane są głównie do woskowania podczas końcowej fazy.
W składzie olei twardniejących znajdują się, oprócz bazy olejowej, także żywice sztuczne i naturalne. Dzięki temu płynny olej jest znacznie twardszy, dlatego też do końcowej obróbki niezbędne jest użycie rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik pozwala zmienić stopień lepkości, a także sterować procesem schnięcia. Im więcej rozpuszczalnika znajduje się w oleju, tym szybciej on schnie. Najczęściej stosowane rozpuszczalniki to terpentyny pomarańczowe lub cytrusowe oraz niektóre wodorki węgla. W produktach tych nie ma substancji konserwujących oraz trujących.
Jaki jest zakres stosowania olei do podłóg?
Oleje do podłóg stosowane są w celu ochrony powierzchni wykonany z korka, bruku drzewnego, a także parkietu i parkietu przemysłowego. Doskonale zabezpieczają one zarówno powierzchnie użytkowane normalnie, jak i te mocno obciążone. Sprawdzają się świetnie nawet w przypadku stosowanie na parkiety taneczne, które są mocno narażone na uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie olejów do podłóg jest bardzo proste. Produktów tych można używać do ochrony każdego gatunku drzewa i to pomimo tego, iż drewno drzew liściastych jest mniej nasycone niż drewno egzotyczne, czy drewno drzew iglastych. W sprzedaży są oleje idealnie dopasowane do poszczególnych gatunków drewna. Ponadto do wyboru są również oleje koloryzujące, które zmieniają naturalną barwę drewna na dowolny kolor.
Jak nakładać oleje?
Oleje do podłóg należy nakładać stosując się do zaleceń producenta. Niektóre produkty można nałożyć jednokrotnie, natomiast inne wymagają dwukrotnej aplikacji. Najczęściej grube warstwy są nakładane za pomocą aplikatora z gąbki lub specjalnego wałka. Niektórzy producenci zalecają, aby olej nakładać warstwami za pomocą nierdzewnej szpachli dwu lub trzykrotnie. Jednak bez względu na sposób nakładania powierzchnię zawsze trzeba wypolerować za pomocą maszyny tarczowej jeszcze zanim olej skrystalizuje się na powierzchni drewna. W przypadku, gdy powierzchnia zostanie źle wypolerowana, mogą pojawić się na niej niemożliwe do usunięcia, widoczne smugi. Zdecydowanie łatwiej nakłada się olej na powierzchnię rozgrzaną, ponieważ wówczas łatwiej i głębiej wnika on w drewno. Po olejowaniu można zastosować wosk, który będzie stanowić dodatkową ochronę i zapewni podłodze połysk.