Kraków to statystycznie drugie pod względem ludności i powierzchni największe miasto Polski po stolicy kraju Warszawie. Kraków to również ważne centrum biznesowo-inwestycyjne co sprawia, że stale wzrasta tu liczba mieszkańców zarówno stałych jak i tych okresowych takich jak studenci czy inwestorzy. W tym artykule poruszony zostanie temat inwestycji w nieruchomości na terenie Krakowa.

Kraków – jakość środowiska inwestycyjnego

Każda osoba doświadczona w biznesie wie, że inwestowanie należy rozpocząć od przeprowadzenia diagnozy środowiska ekonomicznego branży lub miejsca. Przyjrzyjmy się więc miastu Kraków jako rynkowi inwestycji nieruchomości. Kraków to miasto stale rozwijające się o czym świadczy duża liczba nowych budowli i nieruchomości powstała tu choćby na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Nowe inwestycje w Krakowie w tym okresie to m.in. kilkanaście nowych osiedli deweloperskich, m.in. bloki przy ulicy Dolnej, nowoczesne budownictwo przy Banacha czy nawiązujące do modernizmu – Słoneczne Miasteczko. Miały też miejsce duże inwestycje w nowe galerie handlowe takie jak Atut Bielany oraz przemysł, w której to branży powstaje na przykład nowa fabryka Danfoss Poland, gdzie będą produkowane m.in. zawory elektromagnetyczne. Pokazuje to, iż rozwój Krakowa jest wieloaspektowy co dobrze rokuje na przyszłość i skutkuje napędzaniem koniunktury. Zapewniane są bowiem nie tylko miejsca pracy czy rozrywki, ale też powstaje coraz większa baza mieszkalnictwa. Wszystko to razem przyciąga do Krakowa nowych mieszkańców, którzy będą znów poszukiwać mieszkania – do kupienia lub pod wynajem.

Zobacz również  Czym wyróżnia się farba elewacyjna?

Inwestowanie w Krakowie

W przeciwieństwie do takich aglomeracji jak Wałbrzych czy Bydgoszcz, Kraków nie wyludnia się, lecz stale zwiększa liczbę mieszkańców i osób tu przebywających choćby w interesach. Duże znaczenie w rozwoju miasta mają studenci, których jest tu wedle danych na rok 2019 ponad 180 tysięcy plus pracownicy naukowi w liczbie ponad 13 tysięcy. To duża grupa przodująca w wynajmie nieruchomości. Szukają oni mieszkania bądź lokalu najczęściej na okres od roku do pięciu lat.
Drugą ważną grupą są podróżujący w sprawach biznesowych. Szukając lokum najczęściej wynajmują go na okres od tygodnia do miesiąca. Są też inne grupy szukające mieszkania na wynajem, takie jak młodzi ludzie rozpoczynający samodzielne życie oraz osoby nie decydujące się na zakup własnego M.

Posługując się więc modelem ekonomicznym, łączną liczbą osób wynajmujących szacuje się w Krakowie na 200 – 250 tysięcy osób. Jest to duży rynek, warto więc inwestować w mieszkania w Krakowie nie tylko pod wynajem, ale też w celu tezauryzacji kapitału. Rynek mieszkaniowy w tym mieście wciąż odczuwa niedobór – wzrost ceny mieszkań jest więc pewny. Również zakup w tym innowacyjnym mieście mieszkania po prostu w celu zamieszkania jest strzałem w dziesiątkę, gdyż mamy pewność, że nasz kapitał nie zostanie zmarnowany, my zaś w razie problemów finansowych zawsze możemy takie mieszkanie sprzedać z zyskiem zarabiając na nim.

Zobacz również  Moda na meble derwnianie