Działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych sprawia, że po kilkunastu latach użytkowania, elewacja domu wymaga odświeżenia lub remontu. Najprostszym sposobem na odnowienie elewacji jest jej malowanie. Poprzedzić je powinna ocena stanu podłoża. Jak zrobić to poprawnie?

Zanim zabierzmy się za malowanie ścian. Na czym polega ocena stanu podłoża?

Zanim zabierzemy się za malowanie, trzeba ocenić stan podłoża. Jeśli na powierzchni ściany są uszkodzenia i wady, trzeba usunąć ich przyczynę, by niszczące procesy nie pojawiły się na świeżo odnowionej ścianie. Na tynku pojawiają się różne zanieczyszczenia, a jeśli sami nie potrafimy określić, czy jest to tylko brud, a może kolonia mikroorganizmów, poprośmy o pomoc fachowca. Niewielkie rysy tynkarskie wystarczy pomalować farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności. Innym rodzajem uszkodzeń są pęknięcia (rysy w podłożu). Wymagają one nieco poważniejszej naprawy. Przed malowaniem trzeba je poszerzyć, dokładnie oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą. Miejsce, w którym tynk się osypuje, trzeba pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Jeśli tynk jest odparzony, musimy odkuć zniszczone fragmenty, oczyścić i zagruntować powstałe zagłębienie i wypełnić je odpowiednią zaprawą wyrównawczą. Naloty wywołane przez mikroorganizmy (pleśnie, algi i mchy) usuwamy przy użyciu preparatów zwanych biocydami. Powierzchnię ściany należy dokładnie umyć, a następnie nałożyć farby elewacyjne zawierające biocydy. Jeśli na tynku jest dużo delikatnych zniszczeń, trzeba je naprawić, zagruntować i nałożyć tynk cienkowarstwowy, który wzmocni elewację.

Zobacz również  Czym malować elementy drewniane w domu

Zabieramy się za malowanie ściany. Jak wybrać farbę elewacyjną?

Zanim kupimy farbę i zabierzemy się za malowanie, musimy wiedzieć, jakie podłoże jest na elewacji. Farbę dobieramy bowiem do jego rodzaju, a zły dobór farby może prowadzić do uszkodzeń w tynku. Najpopularniejszymi farbami elewacyjnymi są farby akrylowe i silikonowe, które nadają się podłoża organicznego i mineralnego. Farby akrylowe mają niską paroprzepuszczalność, więc dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci. Farby silikonowe chronią przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Warto zdecydować się na malowanie ścian farbami, które mają zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że elewacja się oczyszcza, gdy pada deszcz. Występują także cementowe, wapienne i silikatowe farby elewacyjne, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów. Cechuje je także dobra paroprzepuszczalność, więc nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci. Przed malowaniem warto zastosować preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność powłoki malarskiej. Naprawa elewacji nie jest trudnym zadaniem, a przynosi szybki i spektakularny efekt. Ponadto, jeśli nie zadbamy o ten etap prac, malowanie nie zakończy się sukcesem, gdyż powłoka nie będzie ładna i gładka.