Oleje uszlachetniają twarde odmiany drewna i zabezpieczają je przed wilgocią, umożliwiając jednocześnie odparowywanie nadmiaru wody. Wnikając głęboko w strukturę drewna chronią je przed pękaniem i innymi uszkodzeniami. Który olej do drewna jest najskuteczniejszy?

Zdwojona moc ochrony

Oleje są stosowane zarówno we wnętrzach, w których zabezpieczają głównie drewniane podłogi oraz meble, jak i w ogrodzie, gdzie pokrywają tarasy oraz schodki. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba skutecznej ochrony drewna przed tarciem i zdeptaniem, ponieważ osłaniają nie tylko zewnętrzną warstwę, lecz wnikają głębiej, umacniając je od środka.

Drewno pokryte olejem wyróżnia się także pięknym wyglądem, ponieważ preparaty te nie tworzą osobnej, błyszczącej powłoki, jak na przykład lakierobejce, lecz odżywiając i konserwując drewno, akcentują jego naturalne piękno. Warto dodać, że po olejowaniu szczególnie efektownie prezentują się meble lub podłogi dębowe oraz wykonane z egzotycznych gatunków drzew.

Znając właściwości olejów do drewna stajemy przed pytaniem, który preparat z bogatej oferty producentów najlepiej spełni nasze oczekiwania. Przemyślany wybór powinien uwzględniać zarówno rodzaj drewna, jak i miejsce, w którym jest ono zlokalizowane – na tym etapie warto więc przesądzić, czy dany mebel będzie stał w domu czy raczej w ogrodzie.

Zobacz również  Cegła jako jeden z elementow ozdoby domu

Który olej do drewna lepszy – rozpuszczalnikowy czy wodny?

Na rynku są obecnie dostępne dwie grupy olejów, które różnią się właściwościami i przeznaczeniem. Oleje rozpuszczalnikowe sprawdzą się najlepiej w sytuacji, w której drewno będzie poddawane intensywnej eksploatacji, a przy tym zostanie wystawione na działanie deszczu, śniegu, mrozu i ekspozycję promieni słonecznych. Kiedy powinniśmy je wybrać? Na przykład wtedy, gdy chcemy właściwie zabezpieczyć taras lub drewniane schodki prowadzące z ogrodu do domu. Tego typu oleje możemy zastosować również do ochrony posadzki na korytarzu lub w kuchni, lecz z konserwacją olejami zaczekajmy do lata. Nieprzyjemny zapach olejów rozpuszczalnikowych może bowiem skutecznie uprzykrzyć nam życie utrzymując się w niewietrzonym pomieszczeniu nawet przez 2-3 dni.

Oleje wodne są natomiast stosowane do powierzchni, które nie będą narażone na intensywne tarcie, możemy nimi pokryć na przykład meble z egzotycznego gatunku drewna. Preparaty te można z powodzeniem stosować w mieszkaniach, ponieważ ich zapach jest o wiele delikatniejszy od aromatu olejów rozpuszczalnikowych.

Tradycja olejowania szlachetnych gatunków drewna jest długa i zdaniem ekspertów nadal bardzo skuteczna. Dobrze więc, że oleje do drewna znowu wracają do łask – tym razem jednak w nowoczesnej odsłonie. Teraz każdy z nas może nimi zabezpieczyć swoje drewniane meble lub podłogi na wiele lat.

Zobacz również  Czym są zmywalne farby?