Jako ozdoby domu często rozumiemy różnego rodzaju dodatki i bibeloty, które stoją na półkach czy dekorują stół i półki znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach domu. Jednak czy ozdobą domu może być zwykła cegła? Jak się okazuje może tak być i co istotne, można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jak cegła może ozdobić Twój dom? Oto kilka sprawdzonych sposobów na wykorzystanie cegły jako elementy dekoracyjnego wnętrz.

Jakie cegły wybrać do dekoracji wnętrza domu?

W sklepach budowlanych można znaleźć różne rodzaje cegieł i ich dobór jako elementów dekoracyjnych zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i miejsca ich wykorzystania. Przykładowo, przy miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura np. w pobliżu kominka czy kuchenki dobrze sprawdzi się cegła klinkierowa. Natomiast, gdy chcemy cegłą ozdobić duże powierzchnie można wykorzystać specjalne cegły imitujące naturalny kamień, a także imitacje cegły klinkierowej w kolorach, w jakich nie występuje ona w stanie naturalnym np. w białym lub czarnym.

W jakich stylach wnętrzarskich cegła najlepiej sprawdzi się jako element dekoracyjny?

Cegła z uwagi na swoją ciekawą fakturę i naturalny kolor najchętniej wykorzystywana jest jako element dekoracyjny we wszystkich stylach, które bazują na naturalnym wyglądzie oraz nawiązujących do industrializmu. Dlatego cegłę można zobaczyć najczęściej w mieszkaniach, w jakich dominuje styl loftowy, industrialny, ale i we wnętrzach rustykalnych czy nawet skandynawskich. Cegła klinkierowa będzie dobrze prezentowała się w zestawieniu z szarością betonu i jasnym beżem drewnianych podłóg.

Zobacz również  Typowy malarz pokojowy

Pomalowaną cegłę lub jej imitację można również wykorzystać w innych stylach wnętrzarskich. Przykładowo jasna cegła w kolorze ciepłej bieli lub ecru będzie dobrze prezentowała się na ścianie w salonie lub sypialni nawiązującym do stylu prowansalskiego. Trzeba jednak tutaj pamiętać o tym, by faktura takiej ściany nie była zbyt wyrazista.

Tam, gdzie nie ma możliwości odsłonięcia cegieł ściany lub położenia z nich okładziny, można zastosować prosty i stosunkowo tani trik, czyli umieścić na ścianie fototapetę z imitacją cegły.

W jaki sposób niestandardowo wykorzystać cegłę do dekoracji wnętrz?

Cegła to element dekoracyjny, który głównie kojarzy się z wykańczaniem ścian. Jednak cegłę klinkierową oraz inne jej odmiany można wykorzystać również na wiele innych sposobów. Cegła klinkierowa często służy do tworzenia obudów kominków i kuchenek. Ciekawym pomysłem ba ich wykorzystanie jest także stworzenie z cegieł np. półek na książki lub obudów do szafek kuchennych (takie szafki będą dobre prezentowały się w stylu rustykalnym, z kolei półki można wykorzystać w stylu loftowym i industrialnym).

Cegła nie musi być też wykorzystana na całej ścianie. Warto ją wykorzystać do podkreślania poszczególnych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Cegłę można np. wykorzystać do podkreślenia charakteru wnęki czy wykuszu, tak by wyróżniały się na tle całego pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest też stworzenie swego rodzaju zagłówka dla łóżka w sypialni, który będzie podkreślony fakturą cegieł.

Zobacz również  Klejenie tapet z włókna szklanego