Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym domu. Zapraszamy do niego gości i spędzamy wiele wolnych chwil w rodzinnym gronie. Podłoga w tym pomieszczeniu jest dość intensywnie eksploatowana, lecz mimo to powinna zawsze wyglądać nieskazitelnie. Pomóc w jej pielęgnacji mogą dobrej jakości lakiery do drewna. Które z nich wybrać?

Lakier i podłoga – idealny duet

Wybór odpowiedniego lakieru do pielęgnacji drewnianej podłogi jest bardzo ważny, lecz pamiętajmy, że jeśli źle dobraliśmy rodzaj podłogi, to nawet najlepszy preparat nie uratuje jej przed zniszczeniem. Może jedynie opóźnić ten proces, wzmacniając zewnętrzną warstwę drewna i chroniąc ją przed ścieraniem, zarysowaniem oraz wilgocią. Podczas zakupów rozważmy zatem najpierw, na ile intensywnie będziemy eksploatować podłogę w salonie, a dopiero w drugiej kolejności skupmy się na wyglądzie desek, których kolor i połyskliwość możemy później skorygować, stosując odpowiednie lakiery.

Jeżeli chcemy, by nasz salon kipiał życiem i był zawsze pełen gości, postawmy na trwałe drewno egzotyczne, np. merbau lub podłogi dębowe. Będzie to dobry wybór również wtedy, gdy w domu przebywają duże psy oraz koty, które podczas zabawy ostrzą pazurki o wszystkie dostępne powierzchnie. W salonie sprawdzą się także podłogi wykonane z jesionu.

Zobacz również  Certyfikat malarza – jak go zdobyć?

Najlepsze lakiery do salonu

Zanim wybierzemy lakiery pamiętajmy o tym, by dopasować je do rodzaju drewna zdobiącego naszą podłogę. W przypadku desek jesionowych możemy zastosować na przykład jednoskładnikowy lakier alkidowo-uretanowy w wersji matowej, półmatowej lub z połyskiem. Jeżeli natomiast zależy nam zmianie koloru podłogi, wybierzmy wodorozcieńczalny lakier poliuretanowy lub podkładowy. Nie nanośmy ich jednak na powierzchnię podłogi dębowej, ponieważ mogą przyczynić się do przyciemnienia jej płaszczyzny. Podobny problem dotyczy również drewna pochodzącego z egzotycznych gatunków drzew. Zanim pokryjemy je lakierami, użyjmy podkładu, który zabezpieczy podłogę przed powstaniem przebarwień oraz reakcji chemicznych, których efektem może być nawet pojawienie się białej mazi przypominającej mydliny.

Wybór lakierów na podłogę do salonu powinien zawsze uwzględniać rodzaj drewna, które ją tworzy oraz stopień intensywności eksploatacji pomieszczenia. Unikajmy więc uniwersalnych preparatów, które mogą wejść w chemiczne reakcje z drewnem i poskutkować zniszczeniem jego powierzchni. Odpowiednio dobrane lakiery zapewnią deskom właściwą ochronę oraz wydobędą ich naturalne piękno, nadając im atrakcyjny kolor i połysk.

Duży wybór lakierów podłogowych znajdziemy na Domalux.pl