Oświetlenie podczas wykonywania prac warsztatowych, ogrodowych lub porządkowych w garażu jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na czas, jakość i komfort. Nie każda lampa nadaje się do garażu jak również do warsztatu. Ważne, aby narzędzia którymi się posługujemy były zawsze dobrze widoczne.

Żarówka, świetlówka, a może LED?

Stu Wattowe żarówki zgodnie z dyrektywą Unii europejskiej odeszły do lamusa. Zostały zastąpione żarówkami o niższej mocy. Jednak, aby uzyskać takie same natężenie światła można zamontować energooszczędne świetlówki kompaktowe lub liniowe. Odpowiednio rozłożone i zamontowane, na przykład w podsufitowych plafonach wzdłuż pomieszczenia, dadzą odpowiednio dużo światła. Ważną kwestia jest czy garaż służy nam jednocześnie za warsztat. Jeżeli tak, to narzędzia i stół warsztatowy muszą być dobrze oświetlone. Aby dobrze oświetlić stół warsztatowy należy lampy zamontować na syficie jak również na ścianach otaczających. Dzięki temu uzyskamy bardzo jasną przestrzeń, a podczas prac nie będziemy rzucać cieni. Ważne jest aby lampy zamontowane na ścianach były powyżej naszego poziomu oczu. Dzięki temu unikniemy efektu mrużenia, a nasze oczy nie będą narażone na bezpośredni kontakt ze strumieniem światła. Zastosowanie świetlówek lub żarników LED wpłynie pozytywnie na zużycie energii. Mimo że ich cena jest wyższa od tradycyjnych żarówek, to jednak czas pracy jest znacznie wydłużony i można założyć, że będą działać przez lata.

Zobacz również  Jakie są rodzaje żarówek i czym się różnią?

Więcej światła

Odpowiednio doświetlone stanowisko pracy wpływa na bezpieczeństwo i higienę wykonywanych czynności. Dobrze widoczne narzędzia to nie marnowanie czasu na ich poszukiwania, co często zdarza się w garażach lub słabo oświetlonych warsztatach. W garażach montując oświetlenie możemy pokusić się o zamontowanie czujnika ruchu, który również wpłynie na energooszczędność. Garaż to miejsce, w którym czas spędzony to czasami tylko wjazd samochodem rozpakowanie zakupów czy odłożenie rowerów czy sanek. Czasami wystarczy, aby lampy paliły się zaledwie 2-3 minut. Dlatego warto pomyśleć o czujniku ruchu. W przypadku oświetlenia altany, można pokusić się lampy LED zasilanee przy pomocy kolektorów słonecznych. Ostatecznie inwestycja nie jest tania, jednak z perspektywy czasu okazuje się energooszczędna i ekologiczna. Oświetlając altanę ogrodową, nie musisz dbać o odpowiednie natężenie światła. W końcu światło w altanach na umilać wieczorne przesiadywanie w ogrodzie. Nie ważne, który rodzaj żarówki wybierzemy, dbajmy o to żeby podczas prac warsztatowych rzucane cienie nie były intensywne, to zapewni nam komfort pracy, a nasze narzędzia będą zawsze dobrze widoczne.