Planując remont mieszkania staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian, która pozwoli uzyskać ładny i naturalny efekt. Musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jakie kolory farb nam się podobają, ale także nad wyborem odpowiedniego ich rodzaju. W sklepach jest tak bogaty wybór farb emulsyjnych, że wybór może to być trudnym zadaniem. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Wybieramy nie tylko kolory farb. Farby emulsyjne – najpopularniejsze farby do wnętrz

Większość dostępnych w sklepach farb to farby emulsyjne. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolory farb. Wybierając farby do ścian, najprawdopodobniej kupimy emulsję z różnymi dodatkami. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Można wybrać produkt, który pozwoli uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Zaletą typu produktów jest także to, że szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Zobacz również  Najciekawsze funkcje pralek automatycznych

Jakie kolory farb będą odpowiednie do naszego mieszkania?

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Nie musimy ryzykować – przecież wymarzony kolor na ścianie może wyglądać po prostu brzydko. Chcąc uniknąć tego rodzaju przykrych niespodzianek, poprośmy o próbniki farb, które możemy wypróbować na ścianach w domu. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizacją kolorystyczną.

Które rodzaj farb będzie najlepszy?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe farby emulsyjne do ścian. Jeśli chcemy, by powstała powłoka była bardzo wytrzymała i odporna na mycie, wybierzmy farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni. Wybór odpowiednich kolorów farb tego typu nie będzie problemem, gdyż występują w wielu odcieniach.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę wybierając meble do jadalni?

Dobierając kolory farb do wnętrza, zwróćmy także uwagę na właściwości farb. Dobra farba utworzy powłokę, która długo będzie wyglądać idealnie.