Planując remont mieszkania staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian, która pozwoli uzyskać ładny i naturalny efekt. Musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jakie kolory farb nam się podobają, ale także nad wyborem odpowiedniego ich rodzaju. W sklepach jest tak bogaty wybór farb emulsyjnych, że wybór może to być trudnym zadaniem. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Wybieramy nie tylko kolory farb. Farby emulsyjne – najpopularniejsze farby do wnętrz

Większość dostępnych w sklepach farb to farby emulsyjne. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolory farb. Wybierając farby do ścian, najprawdopodobniej kupimy emulsję z różnymi dodatkami. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Można wybrać produkt, który pozwoli uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Zaletą typu produktów jest także to, że szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Zobacz również  Rodzaje widelców

Jakie kolory farb będą odpowiednie do naszego mieszkania?

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Nie musimy ryzykować – przecież wymarzony kolor na ścianie może wyglądać po prostu brzydko. Chcąc uniknąć tego rodzaju przykrych niespodzianek, poprośmy o próbniki farb, które możemy wypróbować na ścianach w domu. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizacją kolorystyczną.

Które rodzaj farb będzie najlepszy?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe farby emulsyjne do ścian. Jeśli chcemy, by powstała powłoka była bardzo wytrzymała i odporna na mycie, wybierzmy farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni. Wybór odpowiednich kolorów farb tego typu nie będzie problemem, gdyż występują w wielu odcieniach.

Zobacz również  Wystrój w pokoju. Przykładowy pomysł, który może się spodobać

Dobierając kolory farb do wnętrza, zwróćmy także uwagę na właściwości farb. Dobra farba utworzy powłokę, która długo będzie wyglądać idealnie.