Jeszcze do niedawna nie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj żarówek kupić, gdyż w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowskie. Teraz zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i którą wybrać, by rozświetlić wieczorny mrok? Gdzie zamontować piękne żarówki dekoracyjne?

Jak działa tradycyjna żarówka?

Klasyczna żarówka świeci dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest niska sprawność.

W światło zmienia się w dzisiejszych żarówkach maksymalnie 5% energii elektrycznej, a reszta jest zużyta na ciepło rujnujące, np. plastikowe oprawki oświetleniowe. Wadą żarówki jest również jej krótka żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń. Żarówka przeciętnie świeci około 1000 godzin. Takie świetlówki również mogą być żarówkami dekoracyjnymi, jeśli zastosuje się inny kształt lub kolor kształt.

Świetlówka energooszczędna i kompaktowa

Zasada działania świetlówki energooszczędnej jest zupełnie inna niż żarówki. W takiej świetlówce są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. W końcówkach rurek zatopiono elektrody. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, wtedy powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki, emituje światło.

Zobacz również  Nowoczesne oświetlenie do łazienki

Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Ponadto, charakteryzują się długą żywotnością. Mogą świecić nawet 14 tys. godzin i nie przygasają, gdy zmieni się napięcie.

Żarówki dekoracyjne LED są idealne do utworzenia niepowtarzalnego klimatu pomieszczenia

Świetlówki kompaktowe starszego typu długi się rozgrzewały, więc na początku świeciły bardzo słabo.

Czym są lampy LED?

W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze lampy LED pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Gdzie stosuje się żarówki dekoracyjne?

Żarówki dekoracyjne nie tylko oświetlają wnętrza, ale potrafią je bardzo upiększyć. Tradycyjne żarówki dekoracyjne mają włókno wolframowe, które poprowadzono w finezyjny, dekoracyjny sposób. Do tego typu żarówek w zasadzie nie potrzebujemy żadnej oprawki, bo same w sobie wyglądają efektownie, ale można je umieścić także w kloszu. Formę niezwykłych żarówek dekoracyjnych przybierają lampy LED, które można formować w dowolny sposób. W sklepach znajdziemy ledowe zwierzęta czy rośliny, ale i żarówki formowane w pomysłowe kształty.

Zobacz również  Jak doświetlić garaż, altanę lub warsztat podczas pracy?

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom. Żarówki dekoracyjne podkreślą urodę pięknych abażurów, a ich niezwykła uroda podkreśli charakter pomieszczenia.