Dobrze dobrana struktura jest ozdobą budynku i spełnia rolę izolacji. Zanim kupimy konkretny rodzaj tynku elewacyjnego, musimy poznać właściwości każdego z nich. Źle dobrany tynk odbierze domowi urok. Co kupić? Czy tynk mineralny jest dobrym wyborem?

Cechy tynku mineralnego

Jednym z najdłużej produkowanych tynków jest tynk mineralny. Elementem wiążącym tego tynku jest biały lub szary cement. Jest więc oparty na składnikach naturalnych, do których dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Tynk mineralny jest paroprzepuszczalny. Oznacza to, że pomalowana nim ściana „oddycha”, czyli przez ściany domu odprowadzana jest para wodna powstająca w trakcie użytkowania pomieszczeń. Przez ściany zewnętrzne odprowadzany jest niewielki procent pary wodnej, więc niektórzy specjaliści twierdzą, że paroprzepuszczalność nie ma aż tak dużego znaczenia. W przypadku budynków znajdujących się na terenach o dużej wilgotności, czyli w bliskości rzek i jezior, te kilka procent jest ważne. Ściany pomalowane tynkiem mineralnym będą oddychały i nie będzie gromadzić się w nich wilgoć.

Struktura tynku mineralnego

Poza swoimi zaletami, jakimi niewątpliwie są wytrzymałość i przepuszczalność powietrza, tynk mineralny ma ciekawą strukturę. Struktura ta nazywana jest barankiem, a niektórzy producenci dodaję mikę, co sprawia, iż tynk ma delikatną poświatę. Struktura tynku sprawia, że nie trzeba nakładać dodatkowych warstw farby.

Zobacz również  Czy istnieją zdolni malarze ?

Zalety tynku mineralnego

Tynk mineralny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudno go zniszczyć. Największą zaletą tynku mineralnego jest duża odporność na szorowanie i uszkodzenia. Ścianę pokrytą tynkiem tego typu można myć za pomocą ostrych szczotek, a uderzenie oparciem krzesła również nie powinno zostawić śladu. Może być stosowany zarówno wewnątrz budynków, jak i na ścianach zewnętrznych. Jest bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Duża zasadowość tynku mineralnego sprawia, że opiera się niszczącemu działaniu grzybów, glonów i alg. Mikroorganizmy te powodują powstawanie na budynkach zielonego nalotu. W związku z tym zaleca się kładzenie go w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, na przykład w łazienkach czy garażach. Tynki tego typu są szare lub białe, ale można kupić także tynk kolorowany. Ze względu na jego strukturę, lepiej przywiera do ściany i sprawdza się jako podłoże dla wszelkich okładzin, szczególnie glazury. Ponadto nie powoduje rdzewienia niezabezpieczonych elementów metalowych, np. narożników osadzanych w ścianie.

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych tynk mineralny jest idealnym wyborem. Zabezpiecza przed rozwojem mikroorganizmów, a pokryty farbą silikonową jest dodatkowo odporny na działanie wody. Niewątpliwie, tynk mineralny ma wiele zalet.

 

Zobacz również  Certyfikat malarza – jak go zdobyć?

 

 

 

 

 

Każdy, kto buduje dom lub chce odnowić jego elewację, musi wybrać rodzaj tynku, którym ozdobi budynek i ochroni go przed zniszczeniem. Wybór ten nie jest łatwy, więc bez wstydu poprośmy o pomoc pracowników marketu budowlanego, którzy z pewnością nam doradzą.