Dobrze dobrana struktura jest ozdobą budynku i spełnia rolę izolacji. Zanim kupimy konkretny rodzaj tynku elewacyjnego, musimy poznać właściwości każdego z nich. Źle dobrany tynk odbierze domowi urok. Co kupić? Czy tynk mineralny jest dobrym wyborem?

Cechy tynku mineralnego

Jednym z najdłużej produkowanych tynków jest tynk mineralny. Elementem wiążącym tego tynku jest biały lub szary cement. Jest więc oparty na składnikach naturalnych, do których dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Tynk mineralny jest paroprzepuszczalny. Oznacza to, że pomalowana nim ściana „oddycha”, czyli przez ściany domu odprowadzana jest para wodna powstająca w trakcie użytkowania pomieszczeń. Przez ściany zewnętrzne odprowadzany jest niewielki procent pary wodnej, więc niektórzy specjaliści twierdzą, że paroprzepuszczalność nie ma aż tak dużego znaczenia. W przypadku budynków znajdujących się na terenach o dużej wilgotności, czyli w bliskości rzek i jezior, te kilka procent jest ważne. Ściany pomalowane tynkiem mineralnym będą oddychały i nie będzie gromadzić się w nich wilgoć.

Struktura tynku mineralnego

Poza swoimi zaletami, jakimi niewątpliwie są wytrzymałość i przepuszczalność powietrza, tynk mineralny ma ciekawą strukturę. Struktura ta nazywana jest barankiem, a niektórzy producenci dodaję mikę, co sprawia, iż tynk ma delikatną poświatę. Struktura tynku sprawia, że nie trzeba nakładać dodatkowych warstw farby.

Zobacz również  Certyfikat malarza – jak go zdobyć?

Zalety tynku mineralnego

Tynk mineralny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudno go zniszczyć. Największą zaletą tynku mineralnego jest duża odporność na szorowanie i uszkodzenia. Ścianę pokrytą tynkiem tego typu można myć za pomocą ostrych szczotek, a uderzenie oparciem krzesła również nie powinno zostawić śladu. Może być stosowany zarówno wewnątrz budynków, jak i na ścianach zewnętrznych. Jest bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Duża zasadowość tynku mineralnego sprawia, że opiera się niszczącemu działaniu grzybów, glonów i alg. Mikroorganizmy te powodują powstawanie na budynkach zielonego nalotu. W związku z tym zaleca się kładzenie go w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, na przykład w łazienkach czy garażach. Tynki tego typu są szare lub białe, ale można kupić także tynk kolorowany. Ze względu na jego strukturę, lepiej przywiera do ściany i sprawdza się jako podłoże dla wszelkich okładzin, szczególnie glazury. Ponadto nie powoduje rdzewienia niezabezpieczonych elementów metalowych, np. narożników osadzanych w ścianie.

Do domów w pobliżu lasów, parków, zbiorników wodnych tynk mineralny jest idealnym wyborem. Zabezpiecza przed rozwojem mikroorganizmów, a pokryty farbą silikonową jest dodatkowo odporny na działanie wody. Niewątpliwie, tynk mineralny ma wiele zalet.

 

Zobacz również  Czym są zmywalne farby?

 

 

 

 

 

Każdy, kto buduje dom lub chce odnowić jego elewację, musi wybrać rodzaj tynku, którym ozdobi budynek i ochroni go przed zniszczeniem. Wybór ten nie jest łatwy, więc bez wstydu poprośmy o pomoc pracowników marketu budowlanego, którzy z pewnością nam doradzą.