Drewno  jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do wykończenia domu. Dobrze przygotowane i odpowiednio pomalowane może posłużyć wiele lat, będąc jednocześnie efektowną ozdobą każdego pomieszczenia. Maluje się je zwykle lakierobejcą, bejcą lub specjalną farbą. Od czego należy uzależnić wybór preparatu? Czym najlepiej pomalować elementy drewniane obecne w mieszkaniu?

Farby akrylowe – najprostsze rozwiązanie?

Farby akrylowe, w przeciwieństwie do olejnych i ftalowych, są idealnie do stosowania w pomieszczeniach. Przede wszystkim należą do bezpiecznych farb wodorozcieńczalnych, szybko schną i charakteryzują się dobrą przyczepnością. Kolejną warstwę można nakładać w zasadzie już po 3-4 godzinach. Dodatkowo nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Wcześniej trzeba jednak powierzchnie drewniane pokryć specjalnym podkładem.

A może bejca?

Drewno z powodzeniem można pomalować również bejcą. Jest to sposób na przyciemnienie nieco jego naturalnego odcienia, przy jednoczesnym zachowaniu rysunku słojów. Produkt ten wnika wgłąb malowanych powierzchni równomiernie, nie powstają więc w jego trakcie żadne nieestetyczne smugi. W sklepach wybór jest szeroki, dostępne są bejce wodne, spirytusowe, oparte na rozpuszczalnikach organicznych itd. Warto jednak pamiętać, że na końcu pomalowane w ten sposób elementy należy jeszcze pokryć zabezpieczającym lakierem.lakierobejca

Zobacz również  Co oznaczają kolory gąbek do mycia naczyń?

Lakierobecje (lazur) to z kolei połączenie bejcy i lakieru. Tworzą one na powierzchni drewna trwałą i wytrzymałą powłokę. Skutecznie chronią przed wodą, a niektóre są nawet paroprzepuszczalne. Nie tylko zdobią drewno podkreślając naturalny rysunek słojów, ale i pełnią funkcję zabezpieczającego impregnatu. Można nimi bez obaw malować drewniane zabawki i stare meble.

Jak zabezpieczyć drewno lakierem?

Jeśli w domu znajdują się elementy drewniane w naturalnym kolorze można je pomalować lakierem bezbarwnym. Wówczas zostaną one zabezpieczone, a ich barwy pozostaną bez zmian. Jest to doskonały sposób na ochronę zabawek, mebli czy boazerii przed działaniem czasu oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Lakierowanie pozostawia na powierzchni jedwabisty i ładny połysk.

Lakier tworzy na drewnie powłokę odporną na zarysowanie i ścieranie, która jednocześnie nie przykrywa jego naturalnej struktury. Ponadto chroni je przed ciemnieniem, a dzięki obecnym w jego składzie inhibitorom tanin nie powstają żadne przebarwienia na skutek działania żywic czy garbników. Jest także odporny na działanie środków myjących, alkoholu i wody.

O czym pamiętać podczas malowania?

Drewno przed przystąpieniem do malowania należy bezwzględnie całkowicie wysuszyć. Czasem konieczne jest także wygładzenie jego powierzchni papierem ściernym. Im gładsza powierzchnia, tym ładniejsza powłoka powstanie. Jeśli malujemy meble, które już wcześniej były pokryte farbą lub lakierem, warto ściągnąć starą, złuszczającą się warstwę. Wszelkie ubytki dobrze jest uzupełnić szpachlówką akrylową, a w głębszych miejscach można wkleić wstawki z drewna dopasowanego pod względem kolorystycznym.

Zobacz również  Jaką rolę na placu budowy odgrywają zsypy do gruzu?