Jasne meble pasuje do niemal każdego typu wnętrz. Jednak, by pomieszczenie naprawdę robiło wrażenie należy wybrać odpowiednie kolory farb. Jakimi zasadami najlepiej się kierować? Jakie farby do pokoju będą pasować do jasnych mebli?

Jak uzyskać efektowany kontrast?

Zasada kontrastu świetnie sprawdza się w przypadku pomieszczeń, szczególnie tych niewielkich. Jednak, aby kontrast nie raził w oczy należy zachować w nim pewien umiar. Jeśli meble są białe wszystkie ściany w pokoju nie powinny być bardzo ciemne. To znaczy, że jeśli chcemy dodać akcent w postaci czerni lub ciemnego fioletu warto zastosować go tylko na jednej ze ścian. Kolory farb kontrastujące z białymi meblami nie muszą być ciemne, ponieważ na ich tle i tak będą stanowić efekt odbicia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku mebli w odcieniach drewna. Brązowe kolory mebli pasują do niemal wszystkich farb do pokoju. Możemy dobrać do nich zarówno chłodne odcienie (zielony, niebieski, szarości), jak i kolory ciepłe (pomarańczowy, czerwony, żółty). Z brązowymi meblami świetnie będzie wyglądał kontrast, więc w tym przypadku nie musimy obawiać się eksperymentów kolorystycznych.

Zobacz również  Do czego służy wiertło lufowe?

Nowoczesne meble

Jak komponować ze sobą podobne odcienie?

Do jasnych mebli dobrze będą wyglądać również jasne ściany. Jednak w tym przypadku istotne są dodatki w innych kolorach, które nieco ożywią pomieszczenie. Białe meble na tle białych ścian mogą wydawać się zbyt sterylne i chłodne. Takie wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia domowego i przytulnego. Jednak można je uratować dobierając kolorowe dodatki. Wówczas najlepiej zastosować ciepłe kolory, które wyróżnią się na tle bieli. Do jasnych mebli będą pasować także beże i szarości. Jednak kiedy decydujemy się na wybór jasnych kolorów farb do jasnych mebli powinniśmy pamiętać o jakimś akcencie na ścianie. Możemy nawet pomalować jedną ze ścian na inny kolor. Taki zabieg powiększy optycznie wnętrze i doda mu uroku.

Styl minimalistyczny czy prowansalski?

Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym charakteryzują się zimnym charakterem. Minimalizm odnosi się w nich do ograniczenia nie tylko ilości mebli i dodatków, ale także kolorów. Efekt ten uzyskamy łącząc jasne meble z jasnymi kolorami farb nie stosując żadnych żywych akcentów. Minimalistyczne pomieszczenia są nowoczesne i stylowe, jednak podczas ich urządzania należy wykazać się dużym wyczuciem. Wnętrze takie powinno być bowiem niezwykle funkcjonalne jeśli ograniczamy w nim ilość mebli. Jednak jasne kolory mogą być bazą również do ciepłego, a zarazem przestronnego stylu prowansalskiego. Wówczas mile widziane są świeże kwiaty w wazonach, kolorowe poduszki, barwne ramki na ścianach i inne delikatne dodatki, które nieco ożywią pomieszczenie. W stylu prowansalskim podstawą są podobnie jak w minimalizmie biel oraz beże. Jednak świetnie komponują z nimi odcienie granatu lub pomarańczowego. Pamiętajmy, że tworząc wnętrze w stylu prowansalskim lub minimalistycznym powinniśmy zachować harmonię w całym mieszkaniu. Nie możemy bowiem każdego z pokoi aranżować w innym stylu.

Zobacz również  Definicja pokostu