Każdy rodzic z pełną starannością dba o zdrowie i życie swoich dzieci. Przejawia się to na wielu płaszczyznach i wpływa na różne dziedziny życia. Odpowiedzialni rodzicie już od narodzin dziecka dbają o jego prawidłową dietę oraz starają się je chronić przed chorobami i niebezpieczeństwami.  Różnego rodzaju zagrożenia czyhają na dziecko dosłownie na każdym kroku. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na meble dla dzieci, gdyż źle dobrane mogą stwarzać dla nich niebezpieczeństwo.

Jakie meble są potrzebne do pokoju dziecięcego?

Dziecko w zależności od wieku ma inne potrzeby dosłownie na każdej płaszczyźnie. Wymagania zmieniają się z wiekiem także jeżeli chodzi o meble dla dzieci. Oczywistym jest, że niemowlę potrzebuje innego rodzaju wyposażenia, niż kilkuletnie dziecko. Niezbędnymi w pokoju niemowlaka okazują się: łóżeczko, przewijak i komoda. Bez wątpienia takich mebli można dobrać o wiele więcej, jednak trzy wcześniej wymienione stanowią absolutne minimum i są najważniejsze.

Dziecko kilkuletnie ma większe wymagania jeżeli chodzi o wyposażenie jego pokoju. Bezapelacyjnie najbardziej istotne jest dla niego wygodne łóżko. Trzeba pamiętać, że nie należy żałować pieniędzy na porządny materac, który w tak młodym wieku dziecka może mieć wpływ na jego rozwój fizyczny. Innym ważnym elementem umeblowania okazują się szafy na ubrania, półki na książki i zabawki oraz biurko. To ostatnie odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju dziecka, gdyż to przy nim będzie się uczyło. Należy zadbać o to, aby biurko było położone w dobrym, oświetlonym miejscu, a dobrane do niego krzesło powinno być wygodne i ustawione na odpowiedniej wysokości zgodnie ze wzrostem dziecka

Zobacz również  Recaro Tian Elite - idealny fotelik dla wymagających rodziców

pokój dziecka.

Jakie meble będą bezpieczne dla dzieci?

Rynek meblarski w Polsce stwarza przed rodzicami ogrom możliwości. Można znaleźć meble dla dzieci w różnych kolorach, w rozmaitych kształtach i z ciekawymi, bajkowymi motywami. Każdy rodzic dba o to, aby pokój jego dziecka był czysty, ładny i schludny. Natomiast elementy w nim zawarte wprawiały dziecko w świetny nastrój. Producenci proponują także meble bardzo ergonomiczne, które mają szczególne znaczenie w przypadku małej powierzchni pokoju. Istnieje możliwość wyboru jednego elementu, który zawiera w sobie wszystkie najpotrzebniejsze meble dla dzieciaków. Są nimi biurko, szafa i wygodne łóżko znajdujące się powyżej tych elementów, na które dziecko wchodzi po specjalnych schodkach lub drabince. Jak można się więc domyślić – wybór mebli jest bardzo duży, a producenci starają się o to, aby były one jak najbardziej ergonomiczne, funkcjonalne i nowoczesne.

Jednak najważniejsze okazuje się bezpieczeństwo dziecka. Z tego też powodu należy przywiązać szczególną uwagę nie tylko do uroczego designu, ale przede wszystkim do tego, aby meble dla dzieci były całkowicie bezpieczne. Absolutną koniecznością w przypadku wyposażenia pokoju dziecięcego okazują się zaokrąglone krawędzie. Powinno się unikać ostrych rogów, gdyż stanowią one bardzo duże zagrożenie dla pociechy w każdym wieku. Jeżeli jednak meble, na które zdecydowali się rodzice mają niebezpieczne zakończenia, należy samodzielnie zatroszczyć się o ich zabezpieczenie. W przeciwnym razie podczas nieuwagi rodziców dziecku może stać się krzywda. Powinno się również unikać mebli posiadających szczeliny, w które maluch może włożyć palec lub rękę.

Zobacz również  Jaki wózek dziecięcy na jesień i zimę?

Na co zwrócić uwagę przy doborze mebli dla dzieci?

Najbardziej istotną rzeczą jest to, aby nie oszczędzać na wyposażeniu pokoju dziecięcego. Bezpieczne meble dla dzieci powinny być wykonane z najwyższej jakości, wytrzymałych materiałów. Drewno musi być solidne, aby nie stwarzało zagrożenia załamania się. Powierzchnia natomiast powinna być gładka, aby nie było możliwości wystąpienia drzazg, które mogą wbić się palec lub rękę dziecka.  Decydując się na zakup mebli do pokoju dziecięcego trzeba zważać również na to, aby miały przyznane odpowiednie certyfikaty. Meble dla dzieci muszą spełniać również określone normy. Z tego też powodu powinno się unikać wyposażenia nieposiadającego odpowiednich atestów, gdyż może ono stanowić zagrożenie dla maluchów.