Zakup pierwszego fotelika samochodowego bywa stresujący. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przemyślany może uratować dziecku życie. Wiemy jednak również, że błędy w tym zakresie potrafią mieć poważne konsekwencje. Na co powinniśmy więc zwracać szczególną uwagę wybierając fotelik?

Rozwiązanie pasujące do wieku, wagi i wzrostu malucha

Nawet najnowocześniejszy fotelik samochodowy nie zda się na wiele, jeśli jego parametry nie będą dostosowane do dziecięcych potrzeb. Przeglądając oferty ze strony https://www.recaro-kids.pl/foteliki.html warto mieć więc na uwadze to, jakie są indywidualne cechy naszego dziecka. Zyskują one na znaczeniu zwłaszcza wtedy, gdy podejmujemy decyzję o zmianie jednego fotelika na inny – bardziej odpowiedni dla starszego dziecka. Warto jednak pomyśleć o nich już podczas pierwszego zakupu. Tu dobrze jest przypomnieć, że pierwszy fotelik ma zwykle dwa ograniczenia. Szacuje się, że przyda się dzieciom do wagi 13 kilogramów, choć szacuje się też, że warto pomyśleć o jego wymianie, gdy maluch uzyska więcej niż 105 centymetrów wzrostu nawet, jeśli jego waga będzie niższa.
W tym miejscu należy podkreślić, że naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, co do tego, jaka pozycja jest najbezpieczniejsza podczas podróżowania. Zakładają, że maluch powinien podróżować tyłem do kierunku jazdy i właśnie takie foteliki należy wybierać w pierwszej kolejności. Mniej wymagający są wtedy, gdy przedmiotem analizy jest sposób montowaniu fotelika. Coraz częściej wspomina się o montowaniu go na bazie, co jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Co więcej, sama baza jest dziś jednym z elementów zestawu modułowego, a to wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Przydaje się przecież nie tylko przy pierwszym, ale i przy kolejnych fotelikach. Oznacza więc nie tylko bezpieczeństwo, ale i spore oszczędności.
Jeśli, mimo wszystko, to fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy jest tym, który najbardziej nas interesuje, stawiajmy przede wszystkim na modele, które są wyposażone we własne pasy. Są one bardziej solidne, zwiększają wiec towarzyszącą nam pewność, że dziecko jest dobrze przypięte.

Zobacz również  Przechowywanie i pielęgnacja wózka dziecięcego. Jak utrzymać wózek w dobrym stanie

Inne cechy charakterystyczne dobrych fotelików

Rozmiar odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka jest jedną z najważniejszych cech fotelika samochodowego. Nie jest to jednak wcale jedyny znak rozpoznawczy naprawdę dobrego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni zakres regulacji siedziska. Przyjmuje się, że tak jak rośnie dziecko, również fotelik powinien rosnąć razem z nim. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób zapinane są pasy i inne elementu fotelika. To, że zwinne dziecko nie powinno mieć do nich dostępu, wydaje się oczywiste. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wygoda rodzica jest wcale nie mniej ważna. Same pasy muszą ściśle przylegać do dziecka. Dzięki temu można mieć pewność, że nie przestawi ich sobie.
Przed zakupem warto zainteresować się również tym, czy fotelik spełnia odpowiednie normy. Tu szczególne znaczenie mają normy ECE 44/03 lub 44/04. Brak informacji na ten temat warto traktować jako znak ostrzegawczy.