Elewacja budynku powinna być jego ozdobą. Jeśli dom ma wyjątkowe detale architektoniczne, warto je podkreślić. Doskonale nadaje się do tego tynk mozaikowy, który jest nie tylko ładny i efektowny, ale również odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne.
Od wieków stosowano elementy mozaiki, by podkreślić urodę przedmiotów. Dzisiejsze mozaiki przybrały także nowoczesną formę tynków.
Czym jest tynk mozaikowy?
Ludzie od zawsze nie tylko dbali o jakość wykonania domów, ale i o jego wygląd. Pierwsze skojarzenie ze słowem mozaika to piękne dekoracje tworzone z wielu bardzo małych elementów o różnej kolorystyce, które razem ułożone tworzą pewien wzór. Technikę zdobienia mozaikowego stosowano przy ozdabianiu kopuł i posadzek, zwłaszcza w budownictwie sakralnym. Dziś, mówiąc o mozaice, mamy na myśli małe płytki ceramiczne, które układa się na ścianach, zwłaszcza w łazience. Obecnie mozaika to także cienkowarstwowy tynk mozaikowy, w którym wykorzystano walory estetyczne mozaiki.
Tynk cienkowarstwowy to wyprawa murarska o grubości od 1 do 3 milimetrów, którą nakłada się na ściany budynków. Występują tynki akrylowe, mineralne, silikatowe i silikonowe. W tynkach mozaikowych spoiwem jest żywica. Tego typu tynki są elastyczne i odporne na zabrudzenia. Dobrze wytrzymują szorowanie, więc można je myć i czyścić. Wyglądają bardzo dekoracyjnie, gdyż w tynku zatopione są maleńkie kamyczki, które mogą tworzyć różne konfiguracje kolorystyczne.
Czym się różni tynk mozaikowy od akrylowego?
Tynk akrylowy to mieszanka spoiwa, czyli żywicy syntetycznej i kruszywa wypełniającego oraz fakturującego. Tynk mozaikowy zawiera tylko jedno spoiwo, które nadaje mu charakterystyczny wygląd. O tym, jaki tynk ma kolor, decyduje różnokolorowe kruszywo.
Kruszywo w tynku mozaikowym. Gdzie stosujemy tynki?
O wyglądzie tynku mozaikowego decyduje dodane do niego kruszywo, które ma naturalne pochodzenie, a wydobywa się je z kopalni kruszyw. Część z nich sztucznie się wybarwia, zyskując piękne kolory. Tak wykonane tynki można także mieszać ze sobą tworząc własne, niepowtarzalne kompozycje. Podczas eksploatacji tynki nie blakną i nie tracą koloru. Można je stosować na elewacjach budynków, ale ze względu na wysoką cenę lepiej nakładać ja na ozdobne elementy budynku, które chcemy podkreślić, na przykład powierzchnie wokół balkonów czy okien.
Tynk mozaikowy dobrze będzie wyglądał także w domu czy w mieszkaniu. Stanie się świetną dekoracji elementów ścian i zastąpi niemodne lamperie, które stosuje się na korytarzach i klatkach schodowych.
Jeśli chcemy udekorować elewację domu tynkiem mozaikowym, zaprojektujmy piękną kompozycję. O jego nałożenie poprośmy fachowca, który nałoży tynk równo, co wydobędzie i podkreśli wyjątkową urodę struktury.