Technologia LED ma wiele zalet, ale podczas jej montażu musimy wykazać się sporą wiedzą. Jeżeli jesteśmy oświetleniowymi laikami, poprośmy o pomoc specjalistę. Instalacja oświetlenia LED nie jest taka prosta, na jaką wygląda i stosunkowo łatwo uszkodzić diody. Potrzebny jest także odpowiedni zasilacz LED. Jak go dobrać?

Czym jest oświetlenie ledowe? Po co zasilacz LED?

Diody elektroluminescencyjne (LED) znajdują wszechstronne zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym i użytkowym. Instalując tego typu lampy, możemy stworzyć ciekawe kompozycje. Lampy LED zużywają mało energii. Ponadto, nie wydzielają promieniowania ultrafioletowego UV, które powoduje m.in. blaknięcie kolorów oświetlanych przedmiotów oraz promieniowania podczerwonego IR powodującego nagrzewanie się powierzchni. W związku z tym, są kupowane coraz częściej. Musimy pamiętać, że lampy tego typu nie będą działały bez odpowiedniego zasilacza LED.

Jaki zasilacz LED trzeba kupić?

Zasilacz LED to jedno z najważniejszych urządzeń w całym systemie oświetlenia diodowego. Ze względu na specyficzne parametry i sposób działania diod LED nie da się ich zasilać w tak łatwy sposób jak tradycyjne żarówki. Wymagają innych metod oraz innych zasilaczy. Technologia LED wykorzystuje dwie metody zasilania: napięciową i prądową. Zasilanie napięciowe polega na tym, że stabilizowane jest napięcie, a prąd zależy od rezystancji obciążenia. Zasilanie prądowe to stabilizowanie prądu poprzez odpowiednie zmiany napięcia. Do taśm LED, niektórych modułów LED oraz wielu zamienników LED tradycyjnych żarówek stosuje się napięciowy zasilacz LED. Do zasilania diod LED najlepiej nadają się zasilacze elektroniczne (zwane też przetwornicami napięcia lub zasilaczami impulsowymi), które mają zdecydowanie lepszą sprawność niż tradycyjne zasilacze liniowe oparte o transformator. Dzięki temu cały system oświetlenia zachowuje energooszczędność.

Zobacz również  Czym malować elementy drewniane w domu

Cechy najlepszego zasilacza LED

Budowa zasilacza elektronicznego jest znacznie bardziej skomplikowana niż tradycyjnego i dlatego tak wiele zależy od jego wysokiej jakości. Kolejna istotna rzecz to wbudowane zabezpieczenia. Powinny być co najmniej trzy: przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe oraz przeciwprzepięciowe.

W przypadku zasilacza LED, ostatnia cecha jest najważniejsza. Nawet najlepsze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe wbudowane w zasilacz nie jest w stanie wyeliminować dużych i długich przepięć. W związku z tym, warto stosować dodatkową ochronę przeciwprzepięciową w instalacji elektrycznej obiektu. Następna ważna rzecz to sprawność, a im wyższa, tym mniej energii będzie tracone w zasilaczu. Sprawność jest tym większa im wyższe napięcie wyjściowe, więc warto rozważyć wyższe napięcie zasilania (np. 24 V) jeśli jest taka możliwość. Warto też zwracać uwagę na pobór mocy bez obciążenia. Kupmy zasilacz LED, który bez obciążenia pobiera nie więcej niż 1 W energii.

Jeśli chcemy, by wybrana przed nas lampy ledowe działały bez zarzutu, kupmy odpowiedni zasilacz LED. Pamiętajmy o zapewnieniu mu stosunkowo niskiej temperatury i właściwej wentylacji, a będziemy cieszyć się jego bezawaryjną pracą.