Każdy wie jak wygląda widelec. Większość zna jeszcze widelczyk do ciasta. Zdecydowana mniejszość należy do bardziej wtajemniczonych i rozpozna przybory do jedzenia owoców morza czy egzotycznych owoców. Może warto dołączyć do tej mniejszości?

Po co mi to?

Wprawdzie lubicie krewetki czy małże, a chętnie posmakujecie ślimaków czy homarów, to nie zastanawialiście się czym to się je? Prawdą jest, że wszystkie te cudowności można zjeść zwykłymi nożem i widelcem. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pójdziecie na eleganckie przyjęcie, wesele bądź kolację u szefa wszystkich szefów i wówczas dopadnie was stres, bo tak naprawdę nie macie pojęcia do czego służą poukładane obok waszego talerza sztućce. Warto chyba przygotować się na taką ewentualność i oszczędzić sobie niepokoju przed popełnieniem faux pas. Eleganckie nakrywanie stołu podlega pewnym regułom. Sztućce układa się po bokach oraz nad talerzami (ustawionymi jeden na drugim) w kolejności, w jakiej serwowane będą potrawy. Najdalej od talerzy układa się sztućce do pierwszej potrawy. Po prawej stronie będą leżeć noże i łyżka do zupy, zaś po lewej widelce. Gdy rozpoznacie ten ostatni, łatwo dojdziecie do tego, jaki nóż stanowi z nim komplet.

Zobacz również  Wystrój w pokoju. Przykładowy pomysł, który może się spodobać

Różnice między widelcami

Zasadniczo widelce różnią się między sobą wielkością oraz liczbą zębów. Ten obiadowy oczywiście rozpoznamy bez kłopotu. Proporcjonalnie mniejszy, położony powyżej talerzy, z rączką zwróconą w lewo, to na pewno widelczyk do ciasta. Pośredniej wielkości to widelec do przystawek. Problem może się zacząć, gdy przystawką będą któreś z owoców morza. Jeśli zostaną podane ostrygi to widelec będzie miał dwa, krótkie zęby, a jeśli ślimaki – użyj także takiego z dwoma zębami, ale mniejszego, jak do ciasta. Homary najczęściej podaje się jako danie główne, a zjada się ich mięso sztućcem o dwóch, bardzo długich zębach. Widelec o trzech wcięciach, z czego środkowe jest zdecydowanie głębsze od pozostałych służy do jedzenia ryb. Taki z czterema zębami, połączonymi na szczycie rodzajem listewki służy do jedzenia sardynek, a jest tak udziwniony, bo ułatwia odsączanie ryby z oleju. Taki widelczyk może zostać ułożony na stole, jeśli przystawką będą pikle lub inne potrawy, wymagające odcedzenia z zalewy. Obok talerzy mogą się znaleźć także szczypce: mniejsze do ślimaków, a zdecydowanie większe do homarów. Dobrze jest wiedzieć, że ryby wędzone oraz śledzie w oleju czy w occie, podawane jako przystawka, je się deserowymi sztućcami, nieco mniejszymi, ale o podobnym kształcie jak obiadowe.

Zobacz również  Jak rozplanować meble kuchenne

Gdy przyjdzie nam kiedyś zapraszać do siebie na elegancką kolację, to trzeba pamiętać o sztućcach do serwowania: widelcach i łyżkach półmiskowych do nakładania mięs i wędlin, zestawie łyżek do sałat i sałatek czy noży i łopatek do serów. Takie akcesoria muszą się znaleźć na eleganckiej kolacji, nawet jeśli sztućce przy talerzach gości będą tylko tradycyjne.