Kuchenka mikrofalowa to bardzo praktyczne domowe urządzenie. Już dawno temu obalono mit, jakoby podgrzewanie w niej dań było niezdrowe, tak więc na spokojnie można jej używać, oszczędzają w ten sposób czas i ułatwiając sobie życie. Wyznacznikiem jakości tego sprzętu będzie ilość zapewnianych przez niego funkcji. Co takiego powinno się więc wśród nich znaleźć?

1 – opcja rozmrażania

Jeżeli tylko wystąpi w kuchence, na pewno będzie używana bardzo często, niemalże codziennie. Nie zawsze pamięta się bowiem o tym, by wyciągnąć mięso czy owoce z zamrażarki, które nieraz muszą się rozmrażać przez kilka czy nawet kilkanaście godzin. Jest na to znacznie prostszy sposób. Zamrożoną żywność wystarczy wrzucić dosłownie na minutkę do kuchenki ustawionej na funkcję rozmrażania. A ogólnie rzecz biorąc mrożonki warto jeść. Dietetycy potwierdzają, że są one w pełni wartościowymi produktami, a takie mrożone warzywa i owoce nieraz potrafią zawierać więcej witamin i minerałów od swoich niemrożonych odpowiedników.

2 – szybsze podgrzewanie

Podgrzewanie potraw w mikrofalówce zawsze odbywa się szybko, ale za sprawą opcji przyspieszonego podgrzewania będzie odbywać się jeszcze szybciej. To przydatna funkcja dla osób, które zawsze mają zaplanowany grafik co do minuty. Warto jeszcze podkreślić, że im krótszy jest czas obróbki żywności, tym zwykle więcej zachowuje się substancji odżywczych.

3 – gotowanie na parze

Takie standardowe gotowanie na parze bywa męczące i uciążliwe. Nie dość, że trwa na ogół przynajmniej pół godziny, bo nijak nie da się go przyspieszyć, to jeszcze do tego wymaga stosowania albo specjalistycznych urządzeń, albo przynajmniej ze dwóch garnków (a to zawsze więcej rzeczy do mycia). Na szczęście kuchenki mikrofalowe nawet w tym przypadku potrafią uprzyjemnić i ułatwić wykonywanie prac kuchennych. Niektóre z nich są wyposażone w funkcję gotowania na parze. Docenią ją zwłaszcza ci, którzy chcą się zdrowo odżywiać albo starają się o zrzucenie zbędnych kilogramów.

4 – grillowanie

Funkcja, którą docenia się szczególnie mocno podczas niepogody, kiedy to niemożliwe staje się przygotowanie takiego „normalnego” grilla. Na szczęście w jakimś stopniu kuchenka mikrofalowa jest w stanie go zastąpić. Wystarczy ustawić ją na odpowiedni tryb pracy, by przygotować w niej soczystego steka, karkówkę albo chrupiące tosty. Zazwyczaj taką funkcję zawierają te lepsze i większe mikrofalówki, które na ogół są przeznaczone do zabudowy, tak więc wchodzą w rolę stałego elementu wyposażenia kuchni.

5 – czyszczenie parowe

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o niesamowicie praktycznej funkcji, dzięki której nareszcie można będzie zapomnieć o problemie zabrudzonych ścian kuchenek mikrofalowych. Zamiast czyścić je ręcznie, lepiej pozwolić na to, by urządzenie samo sobie z nimi poradziło. Na coś takiego pozwalają mikrofalówki z wbudowaną opcją czyszczenia przy pomocy pary wodnej. Nie da się ukryć, że jest to funkcja, którą wszyscy są w stanie docenić.