Aranżacje łazienek kiedyś traktowano po macoszemu. Większość osób wybierało białe lub niebieskie płytki, a do tego proste, niewyróżniające się niczym sprzęty i zwykłe, nudne lampy. Obecnie przywiązuje się coraz większą wagę do urządzania tych pomieszczeń. Często łazienki zaskakują niezwykłym wnętrzem, w którym oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę.

Oświetlenie łazienki jest niezwykle ważne. Pełni ono nie tylko funkcje dekoracyjne, ale też funkcjonalne. Odpowiednie lampy rozjaśnią pomieszczenie, a także doświetlą okolice lustra, co docenią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Paniom takie rozwiązanie ułatwi robienie makijażu, a Panom poranne golenie. Właściwie dobrane oświetlenie pomoże też stworzyć romantyczny nastrój w czasie kąpieli oraz wyeksponować dekoracje łazienkowe.

 

Funkcjonalne zastosowanie światła w łazience

Główną rolą lamp łazienkowych jest zastąpienie światła dziennego, rozjaśnienie przestrzeni, a także stworzenie atmosfery, która będzie sprzyjać relaksowi i harmonii. Przede wszystkim należy pamiętać, że im większa łazienka, tym więcej źródeł światła będzie nam potrzebnych. Szczególnie trzeba mieć to na uwadze przy ciemnych pomieszczeniach, z jaśniejszymi jest łatwiej, ponieważ światło odbite od jasnych powierzchni optycznie je powiększy. Warto podzielić pomieszczenie na strefy, w których pojawi się oświetlenie główne, funkcyjne lub dekoracyjne. W łazienkach najbardziej sprawdzą się plafony, żyrandole będą  nieużyteczne. Natomiast nad lustrem najlepiej umieścić podłużne lampy łazienkowe, które ułatwią codzienne czynności. W przypadku żarówek najlepsze będą ledowe o mocy dostosowanej do potrzeb i wielkości pomieszczenia. Pamiętajmy też, że lampy łazienkowe powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów, które są odporne na wilgoć i nadają się do pomieszczeń narażonych na niszczące działanie wody.

Eglo Albedo

Eglo Albedo (źródło: swiatloistyl.pl)

Oświetlenie dekoracyjne w łazience

Elementy dekoracyjne dodatkowo doświetlą łazienkę oraz zbudują odpowiedni nastrój. Mogą być używane razem z głównym źródłem świata, co usprawni nam codzienne czynności. Jednak w pewnych sytuacjach najlepiej sprawdzają się same. W trakcie relaksującej kąpieli główne światło nie jest nam do niczego potrzebne. Zastosowanie samych świateł dekoracyjnych pozwoli nam to błogi odpoczynek. Elementy te przydadzą się również, gdy będziemy chcieli wprowadzić nieco pikanterii czy romantyzmu w naszej łazience. Dekoracyjną rolę w łazience najlepiej spełni oświetlenie ledowe, które można zamontować bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową. Świetnie będą też wyglądały lampki, które zostaną wbudowane w powierzchnię lustra. Coraz popularniejsze stają się taśmy LED. Zamontowane w cokole wanny, dają efekt jej unoszenia oraz zapewniają lekką poświatę. Możemy też zabawić się odcieniami. Chłodne, białe oraz wpadające lekko w niebieski zapewnią naszej łazience nowoczesne wnętrze, neutralne lub ciepłe wprowadzi domowy, przytulny nastrój.

Zobacz również  Jakie są rodzaje żarówek i czym się różnią?

 

Oświetlenie łazienkowe powinno stanowić połączenie funkcjonalności z elementami dekoracyjnymi. Praktyczne oświetlenie główne jest niezbędne w trakcie codziennych czynności takich, jak higiena osobista. Natomiast elementy dekoracyjne pomogą wprowadzić odpowiedni nastrój, gdy chcemy odpocząć po ciężkim dniu lub spędzić romantyczny wieczór.