Każdy klimatyzator wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Jeśli o tym zapomnimy, możemy spodziewać się awarii, której przyczyną będzie na przykład zapchany filtr. Co jeszcze może sprawić, że urządzenie ulegnie uszkodzeniu? Przeanalizujmy zestawienie najczęstszych awarii klimatyzacji.

Usterki i ich przyczyny

Najpoważniej wyglądającą awarią klimatyzatora jest brak reakcji na próbę włączenia urządzenia. Choć naciskamy odpowiedni przycisk na pilocie, sprzęt do klimatyzacji nie rozpoczyna pracy, a okienko ekranu pozostaje czarne. Jaka może być przyczyna tej usterki? Najczęściej całkiem banalna tj. zużyte baterie w pilocie, po których wymianie problem znika. Jeżeli to nie pomoże, sprawdźmy, czy bezpieczniki w rozdzielni elektrycznej są włączone. Czasami, gdy klimatyzator nie reaguje na nasze polecenia, jego diody sygnalizują błąd. W tej sytuacji wystarczy porównać kod błędu z rozpiską przygotowaną przez producenta i w ten sposób znaleźć rozwiązanie problemu.

Może się też zdarzyć, że awarię klimatyzatora rozpoznamy po wysokich rachunkach za prąd, które świadczą o jego nieefektywnej pracy. Jeżeli nie zareagujemy w porę, urządzenie przestanie działać, ponieważ zanieczyszczony filtr zatrzyma przepływ powietrza przez chłodnicę. Zanim to jednak nastąpi, będziemy otrzymywać coraz wyższe rachunki za energię elektryczną i jednocześnie obserwować malejącą efektywność chłodzenia pomieszczeń. Warto więc zareagować od razu i starannie wyczyścić filtr powietrza.

Zobacz również  Kolory ścian do jasnych mebli

Jedną z najczęstszych awarii jest również uwalnianie się z klimatyzacji nieprzyjemnego zapachu. Jego przyczyną jest zwykle namnażanie się szkodliwych dla zdrowia bakterii, grzybów i pleśni, któremu sprzyja wilgotne środowisko. Pojawiają się one najczęściej na tacy ociekowej oraz przy chłodnicy i z czasem mają wpływ na powstawanie nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Jedynym sposobem na uniknięcia tego problemu jest profilaktyka, a więc regularna konserwacja urządzenia dwa razy w roku.

Kiedy prosić o pomoc specjalistę?

Pamiętajmy o tym, że choć w wielu sytuacjach możemy samodzielnie zdiagnozować problem z niedziałającą klimatyzacją, to w przypadku niektórych usterek powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z serwisantem. Koniecznie zadzwońmy po specjalistę, gdy poczujemy zapach spalenizny uwalniający się z klimatyzatora lub zauważymy, że jego praca jest zbyt głośna. Wezwijmy serwisanta również wtedy, gdy z parownika wycieka woda lub przewód zasilający został przerwany bądź mocno się nagrzewa. Sygnałem alarmowym powinna być też dla nas dioda, która wskazuje powstanie awarii.

Istnieje wiele sytuacji, w których działanie klimatyzatora zostaje zakłócone, lecz możemy zredukować ryzyko ich powstania, jeśli właściwie zadbamy o urządzenie. Regularne przeglądy oraz czyszczenie klimatyzacji nie tylko przedłużą jej żywotność, ale również zapewnią nam bezpieczeństwo w korzystaniu z urządzeń chłodzących.