Włókno szklane kojarzy się nam z zaawansowanymi technologiami, najnowocześniejszymi sprzętami, zachwycającymi nowoczesną formą oraz niezawodnością. Takie materiały wykorzystywane są do produkcji samochodów, sprzętu sportowego, a także elementów samolotów czy statków kosmicznych. Włókno szklane wykorzystywane jest do produkcji wysokiej jakości tapet, które wytrzymają ekstremalne warunki eksploatacji.

Jakie właściwości ma tapeta z włókna szklanego?

Tapety z włókna szklanego zyskują na popularności z wielu powodów. Są przede wszystkim odporne na niekorzystne czynniki. Ich dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych tapet papierowych są ognioodporne.

Z uwagi na wykorzystany do jej produkcji materiał, jest też antybakteryjna. Na jej powierzchni nie rozwijają się drobnoustroje. Dzięki temu polecana jest do wykańczania takich wnętrz jak: kuchnia, łazienka, pokój dziecięcy czy nawet gabinety lekarskie.

Jej kolejną zaletą jest to, że jest zmywalna – pod tym względem doskonale sprawdzi się w kuchni i pokoju dziecięcym, gdzie ściany najczęściej są narażone na zabrudzenia.

Tapety wykonane z włókna szklanego są przyjazne dla środowiska i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne – dobrze położona tapeta wytrzyma nawet do 30 lat. Co ciekawe, jeśli znudzi się jej wygląd, można ją bez problemu pomalować farbą akrylową, zmieniając kolor na inny.

Zobacz również  Do czego służy wiertło lufowe?

Na jakich powierzchniach można wykorzystać tapety z włókna szklanego?

Tapeta z włókna szklanego jest produktem uniwersalnym. Można ją wykorzystać do wykończenia ścian z wielu różnych materiałów:

– betonu,

– plastiku,

– drewna,

– ścian otynkowanych.

Jaki klej do tapet z włókna szklanego?

Do klejenia tapet wykonanych z włókna szklanego należy używać specjalistycznego kleju. Ten do tradycyjnych tapet papierowych nie zda w tym przypadku egzaminu.

Klej do tapet z włókna szklanego ma postać wodorozcieńczalnej zawiesiny, w której składzie znajduje się spoiwo (najczęściej dyspersja polioctanu winylu) i wypełniacze. Niektórzy producenci oferują produkty z pigmentem, które od razu barwią strukturę tapety. W klejach tego rodzaju znajdują się także substancje pomocnicze, np. zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów (pleśni) na powierzchni tapety. Klej można kupić w formie gotowej do użycia lub w postaci, która wymaga samodzielnego przygotowania.

Jak przykleić tapetę z włókna szklanego?

Tapety z włókna szklanego kładzie się na ścianę bardzo podobnie, jak tradycyjne tapety. Najpierw należy przygotować odpowiedniej wielkości pasy tapety, a w następnie pokryć ścianę klejem, przyłożyć równo tapetę i ponownie pokryć powierzchnię klejem. Należy pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie docisnąć tapetę do ściany, aby nie powstały pęcherzyki powietrza. Tapetę można dociskać specjalnym gumowym wałkiem.

Zobacz również  Czym są zmywalne farby?

Jak wykończyć ściany pokryte tapetą z włókna szklanego?

Ściany pokryte tapetą wykonaną z włókna szklanego najczęściej są malowane. Z uwagi na to, że tego rodzaju tapety posiadają wyraziste, różnorodne faktury, po malowaniu można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Można wykorzystać farbę w jednym kolorze lub pokusić się o zastosowanie wielu barw w jednym pomieszczeniu.