Mydło jest uznawane za jeden z najstarszych kosmetyków na świecie, a ponadto jego popularność sprawia, że jest ono podstawowym środkiem myjącym praktycznie w każdej łazience. Wybierając mydło jako produkt do codziennej pielęgnacji, warto zadbać o to, aby dopasować je odpowiednio do naszej skóry. Oprócz oczyszczania powinno ono również dobrze nawilżać oraz pielęgnować naszą skórę. Zastanawiasz się więc, jakie są rodzaje mydeł oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego najskuteczniejszego?

Jakie są rodzaje mydeł?

W sklepach i drogeriach mamy do wyboru masę różnych mydeł w zależności od składu oraz konsystencji. Patrząc na skład oraz przeznaczenie możemy wyróżnić mydło szare, glicerynowe, siarkowe, marsylskie czy też Aleppo. Jeśli chodzi o postać, wyróżniamy mydło w kostce, piance i w płynie. Do tych ostatnich świetnie sprawdzą się dozowniki do mydła, które możemy wybierać pośród wielu wzorów i kolorów.

Mydło szare

Jest ono nazywane również mydłem potasowym ze względu na skład, ponieważ składa się z soli potasowych, a ponadto z gliceryny, kwasu cytrynowego czy też chlorku sodu. Prawdziwe szare mydło sprzedawane jest jako miękka kostka w szarobrązowym kolorze. Przeznaczone jest ono przede wszystkim dla dzieci oraz alergików, ponieważ nie używa się w nich substancji zapachowych czy też sztucznych barwników, co za tym idzie, nie uczula, zwłaszcza wrażliwej skóry. Ma ono również właściwości antybakteryjne, dlatego polecane jest osobom zmagającym się z problemami skórnymi takimi jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry.

Zobacz również  Jakich farb używać do malowania mieszkania?

Mydło glicerynowe

Jego właściwości nawilżające znane są na całym świecie, dlatego ludzie tak chętnie po nie sięgają. Oprócz oczywiście gliceryny często zawiera w swoim składzie różne ekstrakty roślinne, olejki eteryczne czy też różnego rodzaju aromaty. Przeznaczone jest do każdego rodzaju cery i występuje w różnych postaciach, z czego jedną z najwygodniejszych jest postać płynna. W tym wypadku świetnie sprawdzą się dozowniki do mydła, które sprawiają, że pobieranie i dozowanie płynu jest bardzo wygodne.

Mydło siarkowe

Jest ono nazywane mydłem do zadań specjalnych. Składa się w głównej mierze z siarki, na co wskazuje jego nazwa. Stosowane jest zazwyczaj przez osoby z cerą problematyczną, tłustą, posiadające różnego rodzaju zmiany trądzikowe, łuszczycę lub zmagające się z łupieżem. Działa ono antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, ściągająco oraz złuszczająco, z tego tez powodu nie powinno być ono używane na co dzień. Wystarczy go używać 2-3 razy w tygodniu, aby zobaczyć poprawę naszej skóry.

Mydło marsylskie

Uznawane jest za najbardziej bezpieczne i najlepiej pielęgnujące mydło, ponieważ składa się głównie z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Do mydła dodaje się często olejki eteryczne, które wpływają na jego barwę oraz wzbogaca masłem Shea. Może być ono stosowane u małych dzieci oraz do pielęgnacji okolic intymnych. Stosuje się je często również do mycia włosów.

Zobacz również  Czym malować elementy drewniane w domu

Mydło z Aleppo

Jedno z najstarszych dostępnych na rynku mydeł. Powstaje z połączenie 4 składników: oliwy z oliwek, oleju laurowego, wody i wodorotlenku sodu. Zawartość oleju laurowego wpływa na jego przeznaczenie. Im większe jego stężeni tym bardziej nadaje się dla osób z cerą tłustą, stężenie około 20% sprawia, że staje się odpowiednie do codziennej pielęgnacji dla całej rodziny. Osoby z cerą suchą powinny wybierać produkt z 5% zawartością oleju laurowego. Mydło to doskonale nawilża i odświeża, a ponadto stosuje się je do odkażania ran.