Klasyczny narożnik to siedzisko w kształcie litery L, które spotyka się w pokojach dziennych wielu mieszkań. Czy nadal jest popularny? W ostatnich latach wiele osób decyduje się na zakup niewielkich mieszkań, do których poszukuje się kompaktowych rozwiązań. Współczesne narożniki tapicerowane wpisują się ten trend, bywają nieduże i bardzo zgrabne. Który z nich wybrać?

Konstrukcja klasycznych narożników tapicerowanych

Standardowy narożnik składa się dwóch szezlongów, których miękkość możemy dobrać do swoich potrzeb. Te bardzo miękkie są niezwykle wygodne, ale można się w nich zapadać, co sprawi, że trudno będzie z nich wstać. Sprawdźmy również, czy siedzisko jest na odpowiedniej wysokości. Rodzaj oraz kształt narożnika dobierzmy w zależności od tego, jak chcemy go ustawić. Narożną kanapę stawiamy w rogu pokoju. Sprawdzi się więc niewielki model, w którym jeden bok zakończony jest oparciem, drugi zaś wyspą.

Czy warto wybrać narożniki tapicerowane?

Duże i rozłożyste narożniki tapicerowane kojarzą się z wygodą. Mimo wielu eksperymentów z kształtem drewnianych siedzisk i obić, nigdy nie będą one tak przytulne i wygodne jak meble tapicerowane. Tego typu meble sprawdzają się w salonie, gdzie przestrzeń wypoczynkowa zajmuje najważniejsze miejsce. W tym pokoju domownicy odpoczywają i chcą być razem. W sklepach znajdziemy narożniki tapicerowane, a także obite skórą naturalną lub ekologiczną. Skóra jest elegancka i reprezentacyjna, ale łatwo ją zabrudzić. Materiał nie wygląda tak okazale, ale pokrowiec można zdjąć i wyprać, nawet w pralce. Meble mogą być obite różnymi materiałami, a niektóre z nich są bardzo odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Nowoczesne tkaniny są mocne i wytrzymałe, można je czyścić. Trzeba odpowiednio je konserwować, ale nie jest to trudna praca.

Zobacz również  Wystrój w pokoju. Przykładowy pomysł, który może się spodobać

Wybieramy najlepszy materiał obiciowy na narożniki tapicerowane

Dobrym wyborem dla osób, które chcą, aby tkanina wyglądała ładnie, a jednocześnie była trwała, jest mebel wypoczynkowy obity tkaniną flokową, szenilową lub mikrofazą. Mikrofaza jest jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin, idealnie naciąga się na mebel oraz posiada powłokę, która zapobiega wchłanianiu się zabrudzeń. Dzięki jej właściwościom, łatwo utrzymać ją w czystości, a woda nie wsiąka w materiał tylko zostaje na powierzchni. Na narożniki tapicerowane świetnie nadaje się także tkanina flokowa, która przypomina skórę, a dzięki dobrym parametrom ścieralności ma dużą odporność na zabrudzenia. Oprócz ściśle praktycznego zastosowania, posiada również walory estetyczne i przy tym jest miła w dotyku. Najbardziej uniwersalnym materiałem jest skóra naturalna, która nie przyciąga kurzu, łatwo się czyści i nie zawiera sztucznych składników.
Narożniki tapicerowane to bardzo praktyczne meble, który sprawdzą się podczas towarzyskich spotkań, jak i popołudniowej drzemki. Duża powierzchnia do siedzenia zachęca do relaksu i idealnie wpisuje się w klimat długich biesiad.