Gładź gipsowa to produkt służący do wygładzania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, dzięki czemu po pokryciu farbą będą idealnie gładkie. Jej stosowanie nie jest niezbędne, ale pozwala tak pożądany efekt idealnie gładkiej ściany. Czy na gładź można nałożyć każda farbę bez ryzyka, że powstanie brzydka powłoka?

Czym jest gładź gipsowa?

Gładź gipsowa to sucha mieszanka składników mineralnych, wypełniaczy i domieszek modyfikujących, które przed nałożeniem łączy się wodą. Po wyrobieniu uzyskujemy gęstą masę, którą łatwo nakłada się na ścianę. Po nałożeniu trzeba ją wygładzić. Produkt wysycha po około godzinie.

W sklepach znajdziemy również gładź szpachlową, którą można układać na mokro. Nie trzeba szlifować, więc jest wygodniejsza w użyciu.

W skład gładzi gipsowej wchodzi syntetyczny lub naturalny gips o bardzo drobnej granulacji. Podczas szlifowania unosi się drobny pył, który pokrywa całe pomieszczenie. Ten nieszczęsny pył osadza się na wszystkim, więc szlifowania boją się osoby, które muszą sprzątać po remoncie.

Gładź gipsowa jest wytrzymała, ale przyspiesza korozję metali. Jeśli sami remontujemy mieszkanie, pamiętajmy, by nie nakładać jej na metalowe mury, a jeśli gips musi się znaleźć przy metalowych elementach, zabezpieczmy je farbą antykorozyjną. Tego typu gładź nadaje się na powierzchnie cementowe, cementowo-wapienne, płyty karton-gips, powierzchnie gipsowe i na beton.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę wybierając meble do jadalni?

Jak przygotować do malowania ścianę, na którą nałożoną gładź gipsową?

Podłoża nowe dokładnie wykonane z gipsu tynkarskiego z wykonaną gładzią gipsową lub naklejoną płytą gipsowo-kartonową nie wymagają przed malowaniem żadnej dodatkowej pracy poza zagruntowaniem (oczywiście po całkowitym wyschnięciu).

Gruntowanie najlepiej wykonać emulsją gruntującą. Jeśli zaś pojawiły się jakieś błędy na wcześniej przygotowanej powierzchni, trzeba je usunąć, nakładając gładź gipsową.

Po wyschnięciu naprawionych niedoróbek podłoże znów należy zagruntować. Preparat gruntujący nakładamy na ścianę zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Robimy to wyjątkowo starannie, dokładnie wcierając go pędzlem (nanoszenie wałkiem nie jest wskazane). Ważne jest, aby na gruntowanej powierzchni nie utworzył się „film” w postaci warstwy niewchłoniętego gruntu.

Jakie farby można zastosować na gładź gipsową?

Jeśli dokładnie zagruntujemy powierzchnię ściany, na gładź gipsową można nakładać każdy rodzaj farby. Dodatkowo można nałożyć farbę podkładową, która, podobnie jak grunt, wzmacnia powierzchnię, poprawia przyczepność i ujednolica kolor.

W przypadku farb silikatowych lub silikonowych producenci zalecają specjalne grunty pod określony rodzaj farby. Na dobrze przygotowaną ścianę możemy położyć każdą z najczęściej stosowanych farb emulsyjnych. Można bowiem pokrywać nimi różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Wszystkie mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy.

Zobacz również  Jak przygotować do malowania ściany zewnętrzne?

Malując farbami emulsyjnymi, uzyskamy powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Jeśli zależy nam na możliwości dokładnego wytarcia ewentualnego zabrudzenia, poszukajmy dobrej jakości farb lateksowych. Sprawdzą się one także w łazience czy kuchni.

Z pewnością nie chcemy przez kilka lat patrzeć na nierówne powierzchnie we własnym domu. Pamiętajmy, że tylko odpowiednia gładź gipsowa zapewni naszym ścianom idealną gładkość. Można na nią nałożyć każdy rodzaj farby, więc praca nie będzie utrudniona.