Wszyscy lubimy ten moment, gdy możemy odetchnąć po remoncie i rozkoszować się zapachem i wyglądem mieszkania, które właśnie wyremontowaliśmy. Ściany są gładkie i czyste, podłogi i okna lśnią, a kurz zdaje się nie istnieć. Wystarczy jednak kilka dni, a powierzchnie pokryją się plamami czy artystycznym dziełem naszej pociechy. Jak poradzić sobie z męczącymi plamami na ścianie?

Skąd się biorą plamy na ścianie?

Nawet jeśli będziemy bardzo się starać, by tak się nie stało, na ścianach i tak pojawią się trwałe zabrudzenia. Plamy na ścianie powstają, gdy maluchy trenują swoje umiejętności malarskie, rozleje się herbata czy wino. Jeśli malowaliśmy ściany „zwykłą” farbą emulsyjną, nie próbujmy usuwać i zmywać zabrudzenia, gdyż to pewnie skończy się dalszym rozmazaniem. Plamy na ścianie psują estetykę pomieszczenia, więc musimy szybko się z nimi rozprawić. Jeśli chcemy być mądrzy przed szkodą, wykorzystajmy dostępne rozwiązania, które gwarantują uzyskanie trwałej i odpornej na zanieczyszczenia powłoki. Opracowano bowiem farby plamoodporne powszechnie zwane farbami na plamy, które są odporne na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Pokrytą nimi ścianę można przecierać na mokro bez obawy, że zetrzemy farbę.

Zobacz również  Jaką farbę zastosować do gładzi gipsowej?

Jak usunąć plamy ze ścian?

Macchie di fango sul muro

 

Jeśli pojawiły się plamy na ścianie, zanim nałożymy nowe powłoki malarskie, sprawdźmy, czy powierzchnia jest przygotowana do malowania. Pamiętajmy, że nanoszenie kilku warstw farby na plamy czy zacieki nie sprawi, że one znikną. Jeśli stara powłoka łuszczy się lub odpada, musimy ją usunąć. W przypadku, gdy nie jest naruszano, wystarczy, że zmyjemy plamy. Najlepiej użyć do tego ryżowej szczotki maczanej w gorącej wodzie. Jeśli plama nie schodzi, spróbujmy ją wyskrobać. Plamy po zaciekach zamalujmy farbą olejną w kolorze zbliżonym do tego, na jaki będziemy malować powierzchnie. Tłuste zabrudzenie zmywa mydło marsylskie i gorąca woda. Zanim nałożymy warstwę farby na plamy, poczekajmy do czasu, gdy malowana powierzchnia będzie zupełnie sucha. Dopiero wtedy możemy nakładać warstwy farby emulsyjnej. Pamiętajmy, by w sklepie np. Dekoral wybrać odpowiednie farby na plamy, co w przyszłości znacznie ułatwi nam życie..

Jak nakładamy farby na plamy?

Specjaliści zalecają, by do malowanie plam ze śladami zacieków koniecznie użyć warstwy gruntującej, a następnie farby akrylowej lub powłoki lateksowej. Jeśli plamy na ścianie były duże, powierzchnię musimy malować w trzech etapach: najpierw grunt, następnie farba gruntująca, a na koniec farba właściwa (pamiętajmy! Farby na plamy to najlepszy wybór).

Zobacz również  Tynk mozaikowy – dlaczego warto go użyć?

Plamy na ścianie są zmorą każdej gospodyni domowej, a bywa, że doświadczeni malarze nie wiedzą, jak je usunąć. Zanim zaczniemy nakładanie farby na plamy, musimy się ich pozbyć, by móc znowu cieszyć się pięknymi i czystymi ścianami. Rzecz jasna, do następnej plamy.