Nie tylko skóra noworodka, ale i niemowlaka oraz dziecka w wieku przedszkolnym jest znacznie delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej. Choć doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, często trudno jest nam odpowiedzieć na pytanie o to, jak o nią dbać, aby zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa. Na szczęście, dbanie o higienę dziecka nie jest tak skomplikowane, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać.

Specyfika dziecięcej skóry

Skóra małych dzieci jest nie tylko bardziej delikatna, ale i cieńsza niż skóra osób dorosłych. Nietrudno się więc domyślić, że może jej zaszkodzić to, co nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa choćby dla dziecka w wieku szkolnym. Jest bardziej narażona na działanie tak zwanych czynników środowiskowych, należy więc chronić ją zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Jej gorsze unaczynienie oraz mniejsza ilość gruczołów potowych nie uzasadniają wcale przywiązywania mniejszej wagi do jej odpowiedniej higieny. Przeciwnie, uświadamiają nam, że należy poświęcać jej szczególnie wiele troski.

Higiena małego dziecka krok po kroku

Mając świadomość tego, jak ważna jest troska o stan dziecięcej skóry, warto postawić sobie jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono tego, na jakich zabiegach higienicznych koncentrować się chcąc, aby znajdowała się w jak najlepszej kondycji. Nie powinno być zaskoczeniem to, że kluczową rolę odgrywają w tym kontekście produkty pozwalające na regularne mycie skóry dziecka. Tu szczególnie ważne są artykuły higieniczne dla dzieci noszących jeszcze pieluchy, bo to właśnie pieluchy najczęściej są odpowiedzialne za odparzenia. Nie można zapominać jednak również o skórze głowy i delikatnych dziecięcych włoskach. Do mycia należy wykorzystywać dedykowany dzieciom szampon, do rozczesywania zaś – grzebień z szerokimi zębami.
Ważnymi zabiegami higienicznymi są również te, które odnoszą się do kondycji zębów. Dbanie o pierwsze zęby i dziąsła nie jest wcale mniej istotne niż właściwa higiena jamy ustnej u osób dorosłych. Co przy tym warte podkreślenia, nie można zapominać o tym, że nawyki wyrobione we wczesnym dzieciństwie zwykle procentują także w dorosłym życiu dzisiejszego malucha.

Zobacz również  Zaawansowana technologia i design w foteliku Recaro Avan. Dlaczego warto zainwestować w wysoką jakość?

Jak wybierać artykuły higieniczne dla dzieci?

Nie wszystkie artykuły higieniczne, których producenci zapewniają nas, że mają na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, mogą być rzeczywiście stosowane bez obaw o to, że okażą się niezawodnym rozwiązaniem. Przed zakupem kolejnych z nich warto więc zwrócić uwagę na co najmniej kilka kwestii. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że ich cena nie może być jedynym wyznacznikiem jakości. Warto upewnić się więc, że posiadają właściwe atesty oraz są odpowiednie do wieku malucha. Dobrze jest też wyrobić w sobie nawyk sprawdzania składu kosmetyków pielęgnacyjnych i innych artykułów higienicznych. Co przy tym warte podkreślenia, wskazane jest kierowanie się zasadami zbliżonymi do tych, jakie obowiązują w przypadku dorosłych użytkowników. Im więc skład jest krótszy, tym lepiej. Ważne jest także to, aby bazował na naturalnych produktach bez sztucznych konserwantów.