Trudno sobie wyobrazić domowy warsztat bez wiertarki lub wiertarko-wkrętarki. A do tych narzędzi niezbędnym dodatkiem jest zestaw kilku podstawowych wierteł. Wybór wiertła Gühring do domowego warsztatu będzie zależał od materiału, w którym zamierzamy wiercić i uchwytu w wiertarce, której użyjemy do pracy. Do czego służy wiertło lufowe?
Rodzaje wierteł. Jakie wiertło Gühring warto kupić?
Najpopularniejsze są wiertła kręte, czyli dwa śrubowo ułożone zwoje, zakończone ostrzami skrawającymi oraz biegnące równolegle do nich dwa rowki, dzięki którym odprowadzane są na zewnątrz wióry powstałe podczas obróbki. Takie wiertło Gühring stosuje się do wiercenia otworów na gotowo, pod rozwiercanie bądź pogłębianie i pod gwint. Wiertła koronowe mają kształt otwartego walca z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie krawędzi roboczej. Wiertła płaskie ( tzw. piórowe) są stosowane do wiercenia otworów w drewnie, szkle i glazurze; spłaszczona część robocza posiada dwie krawędzie tnące. Wiertła spiralne mają rdzeń jednozwojny o kształcie spirali z rowkami wiórowymi; część robocza zakończona jest gwintowanym stożkiem centrującym. Warto kupić także specjalne wiertło Gühring , które może się przydać, jeśli dużo majsterkujemy. Wiertłami specjalnymi są: nawiertaki, czyli wiertła centrujące, wiertła sękownicze do drewna (typu sednik), wiertła lufowe czy działowe do wykonywania głębokich otworów.
Najlepsze wiertło Gühring . Zastosowanie wierteł lufowych
Jeśli potrzebne jest wiertło lufowe, zapewne w sklepie polecą nam wiertło Gühring . Wiertła lufowe stosowane są do pracy na mokro. Wiertło lufowe doprowadza ciecz obróbkową przez wiertło, natomiast wióry odprowadzane są specjalnym rowkiem w wiertle. Pomiędzy materiałem poddanym obróbce a tuleją wiertarki i w pojemniku na wióry stosuje się uszczelnienie. Wiertła lufowe stosuje się do obróbki bardzo twardych materiałów, gdy chcemy uzyskać otwory o dobrej chropowatości. Rodzaje wierteł lufowych to m.in. jednoostrzowe, dwuostrzowe, pełno węglikowe oraz wiertło lufowe do dużych posuwów. Firma Gühring rozpoczęła produkcję wierteł lufowych na początku lat 80. XX wieku, a obecnie prezentuje najszerszy wachlarz narzędzi w tym obszarze. A dlaczego wiercenie lufowe jest tak istotne? Ważne jest osiągnie parametrów dokładności, czyli bardzo wąskiej tolerancji otworu, jego wysokiej gładkości i doskonałej prostoliniowości. Do wiercenia potrzebne jest specjalne urządzenie, a obecnie może być stosowane na uniwersalnych centrach obróbkowych wyposażonych w system chłodzenia narzędzia przez wrzeciono. Dzięki niemu znacząco rozszerzono możliwości obróbki. Wiertło Gühring jest najlepszej jakości, gdyż produkuje się je z litego węglika spiekanego.
Domowy majsterkowicz nie potrzebuje wielu wierteł, ale warto by zawsze wybierał najlepszej jakości wiertło Gühring. Specjaliści pracujący na wiertłach lufowych również kupują produkty tego renomowanego wytwórcy.