Każdy wie jak wygląda widelec. Większość zna jeszcze widelczyk do ciasta. Zdecydowana mniejszość należy do bardziej wtajemniczonych i rozpozna przybory do jedzenia owoców morza czy egzotycznych owoców. Może warto dołączyć do tej mniejszości?

Po co mi to?

Wprawdzie lubicie krewetki czy małże, a chętnie posmakujecie ślimaków czy homarów, to nie zastanawialiście się czym to się je? Prawdą jest, że wszystkie te cudowności można zjeść zwykłymi nożem i widelcem. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pójdziecie na eleganckie przyjęcie, wesele bądź kolację u szefa wszystkich szefów i wówczas dopadnie was stres, bo tak naprawdę nie macie pojęcia do czego służą poukładane obok waszego talerza sztućce. Warto chyba przygotować się na taką ewentualność i oszczędzić sobie niepokoju przed popełnieniem faux pas. Eleganckie nakrywanie stołu podlega pewnym regułom. Sztućce układa się po bokach oraz nad talerzami (ustawionymi jeden na drugim) w kolejności, w jakiej serwowane będą potrawy. Najdalej od talerzy układa się sztućce do pierwszej potrawy. Po prawej stronie będą leżeć noże i łyżka do zupy, zaś po lewej widelce. Gdy rozpoznacie ten ostatni, łatwo dojdziecie do tego, jaki nóż stanowi z nim komplet.

Zobacz również  Olej do parkietów

Różnice między widelcami

Zasadniczo widelce różnią się między sobą wielkością oraz liczbą zębów. Ten obiadowy oczywiście rozpoznamy bez kłopotu. Proporcjonalnie mniejszy, położony powyżej talerzy, z rączką zwróconą w lewo, to na pewno widelczyk do ciasta. Pośredniej wielkości to widelec do przystawek. Problem może się zacząć, gdy przystawką będą któreś z owoców morza. Jeśli zostaną podane ostrygi to widelec będzie miał dwa, krótkie zęby, a jeśli ślimaki – użyj także takiego z dwoma zębami, ale mniejszego, jak do ciasta. Homary najczęściej podaje się jako danie główne, a zjada się ich mięso sztućcem o dwóch, bardzo długich zębach. Widelec o trzech wcięciach, z czego środkowe jest zdecydowanie głębsze od pozostałych służy do jedzenia ryb. Taki z czterema zębami, połączonymi na szczycie rodzajem listewki służy do jedzenia sardynek, a jest tak udziwniony, bo ułatwia odsączanie ryby z oleju. Taki widelczyk może zostać ułożony na stole, jeśli przystawką będą pikle lub inne potrawy, wymagające odcedzenia z zalewy. Obok talerzy mogą się znaleźć także szczypce: mniejsze do ślimaków, a zdecydowanie większe do homarów. Dobrze jest wiedzieć, że ryby wędzone oraz śledzie w oleju czy w occie, podawane jako przystawka, je się deserowymi sztućcami, nieco mniejszymi, ale o podobnym kształcie jak obiadowe.

Zobacz również  Tynk mozaikowy – dlaczego warto go użyć?

Gdy przyjdzie nam kiedyś zapraszać do siebie na elegancką kolację, to trzeba pamiętać o sztućcach do serwowania: widelcach i łyżkach półmiskowych do nakładania mięs i wędlin, zestawie łyżek do sałat i sałatek czy noży i łopatek do serów. Takie akcesoria muszą się znaleźć na eleganckiej kolacji, nawet jeśli sztućce przy talerzach gości będą tylko tradycyjne.