Remonty, nawet te na niewielką skalę bywają dość kosztowne. Ci, którzy jednak mają już tego typu prace za sobą, doskonale wiedzą, że czasami znacznie lepiej jest zainwestować więcej, by nie tylko efekty były bardziej zadowalające, ale i znacznie trwalsze. Jeśli dom planuje się odświeżać od zewnątrz, koniecznie pomyśleć trzeba o elewacji. Dobrym pomysłem mogą być tynki silikonowe.

Dlaczego tynki silikonowe są najlepsze?

Na chwilę obecną tynki silikonowe uznaje się za zdecydowanie najlepsze. Dlaczego? Ponieważ łączą w sobie wszystkie zalety, jakie posiadają inne rodzaje tynków i jednocześnie prawie nie mają wad. Poza jedną – są dość drogie, ale przy wszystkich zaletach, można na tę jedną niedogodność przymknąć oko.

Tynki silikonowe są przede wszystkim trwałe, elastyczne, nie sprawiają problemu nakładaniu. Są też odporne na ścieranie, szorowanie czy nawet działanie bakterii i grzybów. Z uwagi na dopracowany skład chemiczny, tynki silikonowe są nawet odporne na działanie promieni słonecznych. Po latach nie tracą więc kolorów i cały czas wyglądają bardzo dobrze. Tynki tego typu charakteryzują się też dużą paroprzepuszczalnością, czego nie można już powiedzieć o tynkach akrylowych. W specyficzny sposób zachowują się też w kontakcie z deszczem. Nie dość, że deszczowa woda nie ingeruje w strukturę tynku, to pod jej wpływem tynki same się oczyszczają. Łatwo więc się domyślić, że decydując się właśnie na tynki silikonowe, nie trzeba już specjalnie troszczyć się o ich pielęgnację oraz konserwację.

Zobacz również  Cegła jako jeden z elementow ozdoby domu

Process putty concrete wall

Drogie, ale bez dodatkowych kosztów

Właśnie ta uniwersalność i trwałość tynków silikonowych sprawia, że na dłuższą metę nie są wcale aż znacznie droższe od innych, tańszych tynków. Nie dość, że nie trzeba zaopatrywać się w dodatkowe preparaty do odgrzybiania, to jeszcze śmiało można odciągnąć w czasie kolejne remonty. Warto też dodać, że tynki silikonowe nie sprawiają zwykle większych problemów przy nakładaniu na ściany. Poradzą sobie z nimi nawet laicy, którzy samodzielnie postanowili wyremontować swój dom.

Jak przygotować się do tynkowania?

Chociaż samo nakładanie tynku nie jest problematyczne, to jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Niezmiernie ważne jest podłoże. Trzeba je najpierw dobrze oczyścić, wyrównać, zeszpachlować ubytki, zadbać, nie było na nim tłustych plam ani innych zabrudzeń. By tynk lepiej trzymał się ściany, warto zainteresować się substancjami gruntującymi i innymi preparatami do tynkowania. Zazwyczaj informuje o tym już sam producent, a w sklepach można znaleźć wszystkie niezbędne produkty. Z samym tynkowaniem dobrze jest odczekać co najmniej kilka godzin, a na pracę wybrać umiarkowanie ciepły dzień, najlepiej pochmurny, ale nie deszczowy, by tynk mógł swobodnie wyschnąć.

Do aplikacji koniecznie zaopatrzyć się należy w pacę i kielnię. Przydać może się też mieszadło. Filmy instruktażowe jak tynkować, a czego należy unikać, by elewacja prezentowała się bardzo dobrze, można znaleźć na różnych serwisach internetowych o tematyce budowlanej.

Zobacz również  Najczęstsze awarie klimatyzacji