Zapalenie skóry, katar, uporczywie cieknące łzy to objawy nadwrażliwości na niektóre substancje, a mogą nimi być pokarmy, sierść zwierzę czy pyłki. Tego typu nadwrażliwości nazywa się alergiami, a alergicy muszą uważać na to, co jedzą o czym się otaczają. Uczulać mogą także substancje zawarte w farbach, którymi malujemy ściany w mieszkaniu. Co więc wybrać: farby lateksowe, ceramiczne czy akrylowe?

Która jest bezpieczna?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w farbach i lakierach stosownych w pomieszczeniach zawartość lotnych związków organicznych (tzw. LZO), musi być ograniczona do maksimum 30 gramów na 1 litr. LZO są główną przyczyną powstawania dziury ozonowej, a ulatniają się przez wiele lat mimo wietrzenia pomieszczenia. Jeśli stężenie tych substancji jest duże, mogą one źle wpływać na nasz stan zdrowia. Najlepiej wybrać emulsje wodorozcieńczalne, zwłaszcza farby lateksowe, które uważa się za najbardziej bezpieczne. Po malowaniu tymi farbami nie trzeba wietrzyć mieszkania. Co najważniejsze, nie zawierają rozpuszczalnika, a ich głównym składnikiem jest woda.

Jakich farb trzeba unikać?

Wiemy już, że alergik może powiedzieć tak farbom lateksowym. Których farb powinien bezwzględnie unikać? Na pewno zwykłych farb, które zawierają silnie alergizujący chrom, żywice, barwniki i rozpuszczalniki. Najbardziej szkodliwe są farby rozpuszczalnikowe. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na ścieranie, ale zawierają bardzo szkodliwe dla zdrowia lotny rozpuszczalnik i benzynę lakową. Alergicy muszą także unikać produktów pylących, podatnych na ścieranie. Tynki mineralne i farby strukturalne mają chropowate powierzchnie, na których łatwo gromadzi się kurz.

Zobacz również  Przygotowanie ściany przed malowaniem

Która farba będzie najlepsza?

Najlepiej zastosować nietoksyczne farby ekologiczne, które w żaden sposób nie wpływają na układ oddechowy i krwionośny. Na rynku znajdziemy farby lateksowe, winylowe i akrylowe. Powłoka malowana farbą winylową łatwo się brudzi, ale można ją umyć. Niestety, słabo przepuszcza parę wodną, więc wilgoć gromadzi się w pomieszczeniu, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Farby akrylowe są odporne na czynniki chemiczne i tworzą paroprzepuszczalną powłokę, dzięki czemu ściany absorbują parę wodną, oddają na zewnątrz lub kumulują w murze i oddają dopiero wtedy, gdy powietrze zrobi się bardziej suche. Idealnymi dla alergika są hipoalergiczne farby lateksowe, których powłoka jest gładka i łatwa do zmywania, przez co nie gromadzi się kurz. Niestety, słabo przepuszcza parę wodną, więc trzeba pamiętać o tym, by często wietrzyć pomieszczenie.

Wybierając farbę do mieszkania alergika, zdecydujmy sią na farby lateksowe opatrzone znakiem organizacji, która bada farby pod kątem zawartości składników alergizujących. Jeśli to już wiemy, musimy zacząć poszukiwania powłoki w odpowiednim kolorze, ale to już inna bajka.